PWPW zakończyła pierwszy etap budowy systemu e-POLTAX

Umowa między Ministerstwem Finansów a Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych S.A. została podpisana 16 maja br. Przedmiotem umowy było wykonanie i wdrożenie systemu informatycznego, umożliwiającego przekazywanie elektronicznych deklaracji podatkowych do urzędów skarbowych. 10 sierpnia br., po pomyślnym zakończeniu testów jakościowych przeprowadzonych przez Ministerstwo, nastąpił odbiór systemu.

System został zaprojektowany i uruchomiony w rekordowo krótkim czasie – stwierdza Krzysztof Pawlak, prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A., przewodniczący Komitetu Sterującego projektu e-POLTAX – Tego typu przedsięwzięcia trwają zwykle kilkanaście miesięcy lub nawet dłużej. My w ciągu trzech miesięcy zdążyliśmy stworzyć, wdrożyć i uruchomić e-POLTAX oraz przygotować pełną dokumentację, szczególnie istotną przy realizacji projektu na rzecz administracji podatkowej. Mam nadzieję, że kolejne grupy podatników będą mogły jak najszybciej skorzystać z tej wygodnej, elektronicznej formy kontaktu z urzędem podatkowym.

e-POLTAX jest pierwszym systemem w polskiej administracji umożliwiającym elektroniczną wymianę dokumentów na tak szeroką skalę – w pierwszej fazie z systemu będzie mogło skorzystać ok. 7,5 tys. firm, a do końca 2007 roku – wszyscy przedsiębiorcy. PWPW stworzyła e-POLTAX w oparciu o nowoczesną technologię SOA – architekturę zorientowaną na usługi (Service Oriented Architecture). Architektura SOA umożliwia budowę systemów informatycznych zorientowanych na świadczenie usług (zwłaszcza za pośrednictwem Internetu). System zbudowany został ze wzajemnie zintegrowanych odrębnych komponentów. Podstawowe elementy systemu e-POLTAX stanowią: Portal dla Podatnika, Portal dla Urzędnika, Generator formularzy do deklaracji i podań oraz Platforma integracyjna, zapewniająca współpracę komponentów oraz wymianę danych z innymi systemami.

Główną zaletą systemu jest jego otwarty charakter. e-POLTAX nie wymusza zakupu konkretnego oprogramowania czy sprzętu. System został tak skonstruowany, żeby jak najlepiej wpisywał się w infrastrukturę informatyczną Ministerstwa Finansów, by łatwo integrował się z innymi aplikacjami w urzędach i systemach finansowo-księgowych podatników, a przede wszystkim – aby łatwo było w przyszłości rozwijać go w dowolnej technologii. Wypełnione deklaracje elektroniczne są zapisywane w formacie XML, pozwalającym na wymianę danych z innymi programami. XML jest standardem otwartym – jego zastosowanie pozwoli producentom oprogramowania dostosować swoje aplikacje tak, by mogły łatwo zostać włączone w proces składania deklaracji podatkowych.

Ze względu na wagę przesyłanych informacji, system zawiera szereg zabezpieczeń powszechnych oraz niejawnych. Do jawnych zabezpieczeń należy przede wszystkim podpis elektroniczny. Składane deklaracje muszą być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu kategorii I. Podpis jest każdorazowo weryfikowany przez system, a jego autentyczność potwierdzana jest przez centra certyfikacji – tzw. zaufaną trzecią stronę. Zastosowanie certyfikatów kwalifikowanych minimalizuje ryzyko dotyczące nieautoryzowanej podmiany całości lub części dokumentu, daje pewność co do tożsamości nadawcy i ma prawną wartość własnoręcznego podpisu pod dokumentem. e-POLTAX akceptuje certyfikaty wszystkich kwalifikowanych centrów certyfikacji w Polsce, działających zgodnie z Ustawą o podpisie elektronicznym.

Przeszkodą dla niepowołanych osób jest także zabezpieczenie kanału komunikacji między komputerem użytkownika, a systemem Ministerstwa Finansów za pomocą standardu SSL v.3 (128 bitów), powszechnie stosowanego w zabezpieczaniu transakcji elektronicznych – głównie w bankowości.

W ramach obowiązującej między PWPW S.A. i Ministerstwem Finansów umowy, w pierwszej fazie w systemie można przesyłać deklaracje PIT-4 oraz PIT 8-A. W kolejnych etapach podłączane będą w systemie następne formularze deklaracji. Finalnie, do końca 2007 roku możliwość składania deklaracji przez Internet będą mieli wszyscy przedsiębiorcy. W miarę upływu czasu i gromadzenia doświadczeń, Ministerstwo Finansów będzie mogło też uruchamiać nowe funkcjonalności w systemie.