PZU sponsorem koncertu podczas XII Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena

Program każdej edycji festiwalu, (który odbywa się od 2004 roku w Warszawie) prezentuje dorobek Beethovena z różnych muzycznych perspektyw, ukazując melomanom różnorodne pokłady inspiracji pianisty oraz wpływ jego muzyki na twórców w kolejnych epokach. Blisko dwa tygodnie stolica będzie żyła muzyką wiedeńskich kompozytorów – hasło przewodnie festiwalu brzmi w tym roku „Beethoven i jego Wiedeń”.

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena to jedno z bardziej prestiżowych wydarzeń kulturalnych w kraju mający zasięg międzynarodowy. Gromadzi wokół siebie duże grono najwybitniejszych artystów z całego świata, melomanów. W koncertach festiwalowych uczestniczy ponad 50 000 osób. Akredytacje otrzymują dziennikarze z najważniejszych redakcji prasowych, radia i telewizji m.in. z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Węgier, Hiszpanii oraz USA.

Patronat Honorowy nad czwartkowym Koncertem symfonicznym, na który chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę objął Ambasador Republiki Łotwy, Pan Alberts Sparkanis. Wśród wykonawców zobaczymy między innymi: Lauma Skride – fortepian, Baiba Skride – skrzypce, Tatiana Vassiljeva – wiolonczela, Justin Brown – dyrygent, Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Usłyszymy utwory Gustava Mahler – Adagietto z V Symfonii, Koncert potrójny C-dur op. 56 – Ludwiga van Beethovena, V Symfonię „Koreańską” – Krzysztofa Pendereckiego.

W ramach festiwalu odbędą się liczne wydarzenia towarzyszące, między innymi wystawa manuskryptów w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie „Beethoven i jego Wiedeń”, gdzie będzie można zobaczyć ponad dwadzieścia manuskryptów Beethovena, Mozarta, Schuberta, Brucknera i Cherubiniego. Na wystawie zobaczyć można też druki muzyczne, wśród nich kilka pierwodruków, dzieł Beethovena, Mozarta i Haydna. W Warszawie odbędzie się specjalny koncert pt. „Mistrz i uczeń” oraz warszawskie kursy mistrzowskie Christy Ludwig na temat opery, pieśni i muzyki oratoryjnej.

– Wspieranie kultury i sztuki oraz inicjatyw je propagujących jest jednym z najważniejszych elementów prowadzonej na szeroką skalę działalności sponsorskiej Grupy PZU – mówi Michał Witkowski, rzecznik prasowy PZU SA. Dlatego tak jak i w ubiegłym roku, w tym także zdecydowaliśmy się być sponsorem Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Naszym celem jest budowanie pozytywnych, trwałych relacji z klientami ale także prezentacja najwyższej jakości zjawisk artystycznych – dodaje Michał Witkowski.

PZU wspiera także organizację najważniejszych wydarzeń artystycznych na terenie całego kraju. PZU został Strategicznym Mecenasem Roku 2008 Filharmonii Narodowej. Mecenat nad Filharmonią Narodową jest elementem długofalowego zaangażowania PZU w ważne wydarzenia kulturalne.

PZU SA jest opiekunem najcenniejszych obiektów polskiej kultury – Zamku Królewskiego na Wawelu, mecenasem Zamku Królewskiego w Warszawie. W roku 2007 PZU SA był sponsorem m.in. wystawy prac Alfonsa Muchy w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz I Pikniku Historycznego, organizowanego przez Muzeum Historii Polski. PZU Życie w ubiegłym roku objął mecenatem Rok Stanisława Wyspiańskiego. W ramach jego obchodów patronował trzem wystawom tego wybitnego malarza, pisarza i inscenizatora.