Rada Programowa V Kongresu Zarządzania Wierzytelnościami powołana

Nowe kierunki rozwoju rynku zarządzania wierzytelnościami, rosnący portfel wierzytelności hipotecznych jako wyzwanie zarówno dla sektora bankowego jak i zarządzających wierzytelnościami, praktyczne doświadczenia w ich sprzedaży, dochodzenie należności od dłużników z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, potrzeba standaryzacji w tym obszarze i wreszcie w konsekwencji osiągniętej dojrzałości polskiego sektora wierzytelności to, jak rynek międzynarodowy oddziałuje na praktykę biznesową w Polsce – uwaga uczestników V Kongresu Zarządzania Wierzytelnościami (KZW) skupi się na tych tematach. Wstępną agendę ustaliła powołana Rada Programowa kongresu.

Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, organizacja samorządowa skupiająca kilka sektorów rynku usług finansowych, reprezentująca zarówno wierzycieli pierwotnych i największych w Polsce wierzycieli wtórnych, również największe firmy świadczące usługi zarządzania wierzytelnościami, powołała Radę Programową najważniejszego Kongresu, poświęconego rynkowi zarządzania wierzytelnościami w Polsce. Rada zainaugurowała prace nad programem merytorycznym V Kongresu Zarządzania Wierzytelnościami (KZW).

W jej skład weszli znakomici i uznani praktycy i eksperci rynku zarządzania wierzytelnościami:

1. Tomasz Janiszewski, KPMG

2. Karol Piętka, Hoist Poland Sp. z o.o.

3. Marcin Smolarek, Wardyński i Wspólnicy sp.k.

4. Urszula Okarma, Kruk S.A.

5. Joanna Syzdół, EOS & M. Witoń Kancelaria Prawna Spółka komandytowa

6. Kinga Rogowska, Forum Debitum Sp. z o.o.

7. Marek Nowicki, Credit Agricole Bank Polska S.A.

8. Małgorzata Drozdowska, SGB CDR Investment Sp. z o.o.

9. Robert Pikuła, BZWBK S.A.

10. Marcin Czugan, KPF

Badania, prowadzone przez KPF, która zrzesza największe w branży podmioty dowodzą, że rynek zarządzania wierzytelnościami znajduje się na ścieżce wzrostu. Od początku badania w 2010 roku rośnie on co kwartał średnio o 8,5%. Wartość portfeli, obejmujących niemal 8 milionów sztuk wierzytelności, obsługiwanych przez 17 firm członkowskich Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych, osiągnęła wartość brutto blisko 51 miliardów PLN. To stawia coraz większe wymagania merytoryczne wobec organizatorów Kongresu Zarządzania Wierzytelnościami powiedział Andrzej Roter, Dyrektor Generalny KPF.

Zachowanie wysokiego poziomu merytorycznego i skuteczności w wymianie doświadczeń między rozmaitymi sektorami gospodarki jest możliwe tylko dzięki interdyscyplinarnemu charakterowi Kongresu Zarządzania Wierzytelnościami – przyznają członkowie Rady Programowej KZW.

To tutaj rodzą się nowe idee, inspiracje, przekładające się w konsekwencji na poprawę efektywności w odzyskiwaniu należności. Co więcej – to kongresowe spotkania uczestników rynku wpłynęły w znacznym stopniu na ukształtowanie całkowicie nowej do niedawna, koncyliacyjnej filozofii w dochodzeniu należności w Polsce.

Dużą wartością kongresu jest otwarcie się na kwestie dotyczące zagadnień zarządzania wierzytelnościami na rynkach międzynarodowych. Trendy, które są zauważalne w Europie, w szczególności w zakresie pozyskania (przejęcia) przez firm windykacyjne czy instytucje finansowe wyodrębnionych działów windykacji banków czy innych firm windykacyjnych, mają swoje odbicie także na lokalnym rynku. Nie bez znaczenia dla polskiego rynku jest również udział w dużych transakcjach sekurytyzacyjnych międzynarodowych funduszy inwestycyjnych. Warto śledzić co dzieje się poza Polską, tak aby jak najwięcej czerpać z doświadczeń innych. Warto również w oparciu o istniejące już modele kreować nowe rozwiązania i trendy w tej branży – podkreśla Joanna Syzdół z EOS&M. Witoń Kancelaria Prawna.

Poprzednie już 4 edycje Kongresu zgromadziły ponad 800 osób, najwyższej kadry kierowniczej z takich sektorów gospodarki jak bankowość uniwersalna, spółdzielcza, SKOK, leasing, faktoring, ubezpieczenia, dostawcy usług telekomunikacyjnych, energii i innych mediów.

Po raz drugi podczas Kongresu odbędzie się rozdanie nagród CESSIO dla wierzycieli pierwotnych za najlepiej zrealizowany przetarg na sprzedaż portfela wierzytelności.

Kongres Zarządzania Wierzytelnościami odbędzie się w dniach 26 – 27 listopada 2014 roku w Hotelu Marriott w Warszawie.

Źródło: KPF