Raiffeisen Bank Polska na sprzedaż?

Raiffeisen Bank International szuka nabywców na Raiffeisen Bank Polska – poinformowały agencje Reuters i Bloomberg, powołując się na źródła.


Aktualizacja: KNF nic nie wie o planach sprzedaży polskiego oddziału Raiffeisena

„Polski oddział Raiffeisena jest na sprzedaż” – powiedziało źródło rynkowe cytowane przez agencję Reuters. Dwa inne źródła potwierdziły tę informację dodając, że przy poszukiwaniu nabywcy ma doradzać Citigroup. Z kolei rozmówcy Bloomberga podali, że Raiffeisen, który zobowiązał się wobec KNF do wprowadzenia banku na GPW najpóźniej w 2016 r., przez poszukiwanie nabywcy chce rozszerzyć swoje opcje.

Susane Langer, rzecznik Raiffeisen Bank International powiedziała, że bank skupia się na przygotowaniach do IPO swojej polskiej spółki zależnej. Dodała, że grupa „skupi się na najatrakcyjniejszych obszarach” i „zrestrukturyzuje lub wyjdzie z działalności, która przynosi niezadowalające zyski albo wiąże za dużo kapitału”.

Z kolei rzecznik RBI Ingrid Krenn-Ditz w wypowiedzi dla Reutersa poinformowała, że decyzje o terminie, wielkości i strukturze IPO nie zostały jeszcze podjęte.

Bloomberg podał, że Raiffeisen Bank Polska, pośród 12 państw, w których Raiffeisen jest rentowny, miał najniższy wskaźnik ROE, na równi z Bułgarią.

Raiffeisen Bank Polska należy do austriackiej grupy Raiffeisen Bank International. Od początku 2013 roku, po fuzji prawnej z Polbank EFG, działa pod nazwą Raiffeisen Polbank.

Czeka nas kolejna fala konsolidacji?

Zaledwie dwa lata temu Raiffeisen Bank Polska uzyskał zgodę na przejęcie greckiego Polbank EFG. Proces połączenia ledwo się zakończył, a już wygląda na to, że instytucja może wkrótce zmienić właściciela.


Droga do tego celu nie będzie prosta, bo inwestor musi wywiązać się najpierw ze swoich zobowiązań wobec nadzoru, ale Austriacy dali jasny sygnał, że chcą rozluźnić więzy z polskim rynkiem – komentuje Michał Kisiel, analityk Bankier.pl.

Informacja zbiega się w czasie z zielonym światłem od UOKiK w sprawie przejęcia Meritum Banku przez Alior Bank. Można powiedzieć, że jesteśmy świadkami kolejnej fali konsolidacji na polskim rynku bankowym. Na spekulowanie w czyje ręce trafi Raiffeisen Polbank jest jeszcze za wcześnie, ale być może Alior Bank będzie chciał kontynuować strategię zbierania „bankowego planktonu” dążąc do zajęcia wyższego udziału w lokalnym rynku. Jedno jest pewne, 2015 rok zapowiada się interesująco, a układ sił w sektorze może się znacząco zmienić.