Ranking 2014: jakość danych w bazie UFG

Compensa, Benefia i Warta znalazły się na czele w rankingu jakości danych, w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za 2014 rok*. Na kolejnych pozycjach uplasowały się Ceska Pojistovna (Proama) i Liberty, które zajęły odpowiednio czwarte i piąte miejsce. Największego skoku w klasyfikacji – dokonał Interrisk, wspinając się o czternaście pozycji – na ósme miejsce.

Ranking ubezpieczycieli komunikacyjnych, w zakresie jakości danych oraz procesów związanych z zasilaniem ogólnopolskiej bazy polis Ośrodka Informacji UFG**, przygotowany został już po raz czwarty. Klasyfikację sporządzono w oparciu o sześć wskaźników uwzględniających m.in. terminowość, kompletność i jednoznaczność przesyłanych danych, czy odsetek unieważnianych rekordów. – Wyniki na 2014 rok pokazują, że więcej firm przesyła do naszej bazy ubezpieczeń komunikacyjnych coraz lepsze dane – podkreśla Wojciech Bijak, dyrektor Ośrodka Informacji UFG.

– A dobra jakość danych w bazie, to korzyść zarówno dla klientów firm ubezpieczeniowych jak i dla samych towarzystw. Rzetelne i wiarygodne dane ułatwiają bowiem zakup polisy komunikacyjnej i nie wymagają już, jak w przypadku rozbieżności, dodatkowych wyjaśnień i działań – dodajeRanking pokazuje też, że możliwe są inne kryteria oceny ubezpieczycieli niż tylko wysokość składki.

Od ponad dwóch lat Fundusz podejmuje wiele inicjatyw dla poprawy jakości tych danych. Jedną z ważniejszych było wynegocjowanie nowego porozumienia między UFG, a ubezpieczycielami – w którym wszystkie towarzystwa, będące członkami Funduszu – zobowiązały się do dostarczania do bazy Ośrodka Informacji danych o najwyższej jakości. Pozwoliło to na wypracowanie, w ubiegłym roku, nowych mierników oceny jakości danych w bazie, a także zaangażowania ubezpieczycieli we współpracę z UFG, w tym zakresie. – Utrzymanie wysokiej jakości danych w naszej bazie leży w interesie całego rynku ubezpieczeniowego, a ranking ma na celu zmobilizowanie firm do pilnowania jakości oraz terminowości przesyłania danych do Ośrodka Informacji Funduszu – podsumowuje Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG. 

Wykres:

 

     * na koniec danego roku;

     Źródło: OI UFG

Na koniec 2014 roku w bazie OI UFG znajdowały się informacje o aktywnych umowach ubezpieczenia  OC – dla 20,864 mln pojazdów (przed rokiem 20,172 mln)  oraz  AC – dla 4, 512 mln pojazdów (odpowiednio 4,358 mln), a ponadto informacje o ponad 2,1 mln wypłat odszkodowań z tych polis ( OC i AC). W ciągu ubiegłego roku firmy ubezpieczeniowe zadały do bazy OI UFG ponad 143 mln zapytań o historię ubezpieczenia kierowców i posiadaczy pojazdów.

* w rankingu brane są pod uwagę dane przekazywane przez ubezpieczycieli komunikacyjnych do Ośrodka Informacji UFG (OI UFG),

** OI UFG gromadzi dane o ubezpieczeniach OC i AC oraz o odszkodowaniach wypłaconych z tych polis. Fundusz jest administratorem tej bazy danych. Pełny katalog gromadzonych informacji określony jest w art. 102 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.