Ranking funduszy emerytalnych – luty 2011

W lutym tego roku, po niezbyt udanym styczniu, wyniki otwartych funduszy emerytalnych zaprezentowały się relatywnie dobrze.

Przeciętnie, wartość jednostek rozrachunkowych OFE zwiększyła się o +0,66%, co było wynikiem bardzo zbliżonym do rynkowego benchmarku złożonego w 30% z indeksu giełdowego WIG i w 70% z indeksu obligacji skarbowych IROS. Jednocześnie dodatnią stopę zwrotu zanotowały wszystkie spośród 14 obecnych na polskim rynku funduszy.

Na zachowanie jednostek rozrachunkowych pozytywne przełożenie miała korzystna koniunktura na rynkach kapitałowych w ujęciu miesięcznym. Co prawda, początek lutego charakteryzował się zniżką notowań na światowych parkietach, głównie za sprawą wydarzeń w Egipcie, ale w ostatecznym rozrachunku indeksy wyszły na plus. Najlepiej w skali miesiąca wypadły małe i średnie spółki, w związku z czym sWIG80 oraz mWIG40 wzrosły odpowiednio o +1,77 proc. i +1,62 proc. Z kolei indeks warszawskich blue chipów WIG20 zyskał +0,48%.

Obok rynku akcji, pozytywny wpływ na wyniki otwartych funduszy emerytalnych miał również rynek obligacji. Główną rolę w lutowym wzroście cen rządowych papierów dłużnych odegrał pierwszy tydzień minionego miesiąca, na co miało wpływ ogłoszenie przez Ministra Finansów planu podaży papierów skarbowych, w którym zrezygnowano ze sprzedaży obligacji dziesięcioletnich. Pozostała część miesiąca była spokojna dla polskiego rządowego długu. Na koniec lutego miesięczna stopa zwrotu indeksu IROS wyniosła +0,56%.

Najlepszy wynik osiągnął w lutym fundusz Pekao OFE, którego stopa zwrotu wyniosła +0,86 proc., a na drugim biegunie znalazł się OFE Polsat z wynikiem +0,36 proc.

 

Komentarz do rankingu  

Lutowy ranking otwartych funduszy emerytalnych bazujący na wskaźniku Information Ratio (IR), przyniósł kilka istotnych zmian poza czołówką naszego zestawienia. W rankingu długoterminowym, największy spadek, z oceny 4a do 2a, odnotował Nordea OFE. Wyraźną tendencję spadkową w 3- letnim horyzoncie czasu pokazuje również fundusz Amplico OFE. Jego ocena dla obu horyzontów czasowych spada już od 3 miesięcy i na chwilę obecną wynosi 2a, a jeszcze w listopadzie ur. fundusz ten należał do rynkowych liderów będąc ocenianym długoterminowo na 5a. Powodem są kiepskie wyniki funduszu w ostatnim okresie, ponieważ od listopada 2010 r. podmiot ten znajduje się w ostatnim kwartylu pod względem miesięcznych stóp zwrotu.

W listopadzie, w rankingu krótkoterminowym, na szczególną uwagę zasługuje Pekao OFE. Roczna nota tego funduszu rośnie już od 2 miesięcy i na koniec lutego wynosiła 4a. Jest to efektem świetnych wyników inwestycyjnych funduszu na tle konkurencji, które za ostatnie 3 miesiące zaowocowały stopą zwrotu na poziomie +2,41%. To o +0,64 pkt proc. lepiej od średniej dla całego drugofilarowego rynku.    
Poza tym w lutym dobrze wypadł także OFE Polsat, który z oceny 2a dla obu przedziałów czasowych, awansował na 3a.

Źródło: Analizy Online