Z indeksów sektorowych najwięcej zyskał WIG-banki, aż +7,1%, głównie dzięki akcjom banku Pekao SA, którego akcje podrożały o 12,1%. Na plusie zakończyły miesiąc również indeksy: WIG-deweloperzy +2,3%, WIG-paliwa +1,8% oraz WIG-info +1,2%. Pozostałe sektory straciły na wartości, w tym najwięcej TECHWIG -3,4%. Charakterystyczny dla marca był spadek aktywności inwestorów, a co za tym idzie niski poziom obrotów, dotykający głównie małe i średnie spółki. W minionym miesiącu obroty akcjami spółek z indeksu sWIG80 wahały się w granicach 120 mln PLN.
Na krajowym rynku papierów dłużnych w marcu również można było zarobić. Jedynie pierwsze dni miesiąca były bardzo nerwowe, kiedy to rentowności papierów skarbowych mocno poszły w górę. Intensywna wyprzedaż polskich obligacji spowodowana była globalnym brakiem pieniędzy na świecie. Kolejne tygodnie marca dzięki dobrym wieściom z rynków bazowych oraz danym o inflacji, której poziom okazał się niższy od oczekiwań, przyniosły stopniowy spadek rentowności, który całkowicie zniwelował skok z początku miesiąca. W efekcie indeks IROS, mierzący stopy zwrotu benchmarkowych obligacji skarbowych o oprocentowaniu stałym, zyskał w marcu +0,5%, wobec -0,94% w lutym. W tym czasie Indeks Rynku Pieniężnego, oparty o jednomiesięczną stawkę WIBID, zwiększył swą wartość o +0,47%. W marcu zyskały wszystkie obligacje, najlepiej wypadły papiery o najdłuższych terminach do wykupu. Subindeks obligacji 10-letnich wzrósł o +0,57%, choć pod koniec pierwszego tygodnia tracił blisko -0,8%. Niewiele mniej zyskały obligacje 5-letnie, których subindeks IROS-5 zyskał 0,55%. Najsłabiej zachował się subindeks obligacji 2-letnich, który w ciągu miesiąca zyskał +0,43%.
Marzec był pierwszym miesiącem od października zeszłego roku, w którym fundusze emerytalne wypracowały zyski. Zmiana wartości jednostki rozrachunkowej OFE wyniosła średnio +0,31%, wobec -0,39% w lutym. Był to wynik słabszy od benchmarku funduszy emerytalnych, jakim jest indeks IRFU-emp, złożony w 30% ze zmiany wartości WIG-u i w 70% ze zmiany indeksu IROS, który wzrósł w tym czasie o +0,71%. Żadnemu funduszowi nie udało się go pokonać.
Z najlepszym wynikiem zakończył miniony miesiąc, zarządzany przez Andrzeja Bąka, fundusz OFE Pocztylion +0,64%, który również w ujęciu kwartalnym prezentuje najlepsze wyniki. W zeszłym roku fundusz wypracował dwunasty wynik w grupie 15 OFE. Wyniki trzech kolejnych funduszy są do siebie bardzo zbliżone: AEGON OFE zarobił dla swoich uczestników +0,61%, OFE Skarbiec-Emerytura +0,60%, zaś OFE Dom +0,59%. W przypadku Aegonu, jest to najlepszy wynik od sierpnia zeszłego roku, wtedy również wypracował on drugi wynik w grupie. W pozostałych miesiącach, fundusz plasował się w drugiej połowie zestawień, a w pierwszym kwartale tego roku na miejscu 13-tym. Lepiej w comiesięcznych zestawieniach wypadał Skarbiec-Emerytura, jednak bardzo słabe wyniki ze stycznia i lutego tego roku, zaważyły na ostatecznym wyniku kwartalnym (miejsce dwunaste).
W marcu najsłabiej sobie poradziły fundusze zarządzające najmniejszymi aktywami: Pekao OFE (najlepszy w lutym) i Polsat. Drugi z wymienionych jako jedyny zakończył miesiąc z ujemnym wynikiem (-0,78%). Jednocześnie fundusz ten od sierpnia minionego roku, poza wyjątkowo dobrym styczniem (miejsce pierwsze) zajmuje w comiesięcznych zestawieniach jedną z ostatnich pozycji. Bardzo słabo w marcu poradził sobie również fundusz AIG OFE, którego jednostka zyskała na wartości zaledwie +0,08%. W jego przypadku wynik ten nie jest powodem do zmartwień, gdyż fundusz osiąga stabilne wyniki, a w pierwszym kwartale tego roku wypracował drugi wynik (-3,86%).
W sumie od początku roku fundusze emerytalne straciły średnio -4,42% i był to najgorszy kwartalny wynik w historii.
Komentarz do rankingu
W marcowym rankingu funduszy emerytalnych pozycje liderów utrzymały fundusze AIG OFE, Generali OFE oraz Pekao OFE. Jedynie pierwszy z funduszy otrzymał najwyższą notę 5a w obu horyzontach czasowych: trzyletnim i rocznym. W horyzoncie rocznym najwyższe oceny otrzymały również AXA OFE oraz Allianz Polska OFE. Z pozostałych funduszy na uwagę zasługuje, między innymi, wyraźna poprawa ocen funduszu OFE Pocztylion. Ocena trzyletnia wzrosła z 3a do 4a, najwyższego poziomu od lipca 2006 roku, natomiast roczna do 3a, wcześniej przez blisko rok utrzymywała się na poziomach bardzo słabych – 1a bądź 2a.
Z pozostałych zmian warto jeszcze wspomnieć o nocie 2a w zestawieniu rocznym, jaką otrzymał jeden z liderów naszego rankingu – Pekao OFE. Jest to najniższa ocena od ponad 2 lat, a do października 2007 roku przez wiele miesięcy otrzymywał ocenę najwyższą czyli 5a.