Ranking funduszy emerytalnych – styczeń 2008

O styczniu inwestorzy posiadający akcje wolą na pewno zapomnieć. Przez światowe rynki, zarówno te rozwinięte jak i rozwijające się, przelała się fala ogromnych wyprzedaży. W skali całego globu tylko nieliczne indeksy zdołały zyskać na wartości. Najwięcej traciły te rynki, które do połowy 2007 roku najdynamiczniej wzrosły, a takim jest niewątpliwie giełda w Warszawie. To już trzeci miesiąc z rzędu, kiedy warszawskie indeksy zakończyły miesiąc na minusie. W styczniu spadek WIG wyniósł -14,2%, co oznacza, iż od końca października 2007 stracił już niemal -25%. W grupie indeksów sektorowych, głównie spadały te, które miały wysoki wynik w 2007 roku, czyli WIG-Media, który spadł o -14,3% oraz WIG-Paliwa, który stracił -19,6%. Dzięki wzrostowi akcji TP S.A. indeks WIG-Telekomunikacja wzrósł o +1,4% w styczniu. Jest to jak na razie najbardziej odporny sektor, który w ciągu ostatnich 3 miesięcy stracił jedynie -2,9%. Do ogólnie złego obrazu należy jeszcze dodać indeksy spółek o mniejszej kapitalizacji, czyli indeksy mWIG40 i sWIG80, które traciły odpowiednio o -16,3% i -10,8%. Indeks największych spółek WIG20 zmalał o -14,6%.

Zupełnie inaczej przedstawiała się sytuacja na rynku długu. Pomimo tego, że Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe (o 25 pkt bazowych), od początku stycznia obserwowaliśmy dość silny spadek rentowności obligacji skarbowych, czyli ich ceny mocno wzrosły. Rynkowi długu pomaga zmniejszanie się oczekiwań na kolejne podwyżki stóp procentowych, w związku z prawdopodobnym spowolnieniem gospodarki światowej, a także słabszych od oczekiwań danych makroekonomicznych w naszym kraju. Indeks IROS, mierzący koniunkturę na rynku polskich obligacji skarbowych o stałym oprocentowaniu zyskał w ubiegłym miesiącu +1,65%, wobec +0,14% w grudniu 2007 roku. Ostatnim razem tak silna zmiana wskaźnika IROS miała miejsce przed 15 miesiącami. Najlepiej wypadły w styczniu obligacje o najdłuższych terminach do wykupu. Subindeks dla obligacji 10-letnich wzrósł aż o +2,22%. Bardzo dobrze prezentowały się również obligacje 5-letnie (+1,96%), a także obligacje 2-letnie, których subindeks zyskał w ciągu miesiąca +1,34%. Związany z rynkiem krótszych stóp procentowych Indeks Rynku Pieniężnego (oparty na 1-miesięcznej stawce WIBID), w styczniu wzrósł o +0,48% tj. najwięcej w ciągu ostatnich 36 miesięcy.

Mimo bardzo dobrego miesiąca na rynku długu, to jednak z uwagi na skalę ruchów, to głównie portfel akcyjny funduszy emerytalnych ma wpływ na ich wyniki. W efekcie wszystkie OFE w styczniu poniosły spore straty. Jedynie najmniejszemu funduszowi Polsat (-2,90%) udało się pokonać nasz benchmark IRFU, składający się w 75% z wyników indeksu IROS i w 25% z wyników indeksu WIG, który wyniósł -3,26%. Fundusz ten, który był liderem pierwszej połowy minionego roku, ostatnie 5 miesięcy wypracowywał najsłabsze wyniki w grupie, w wyniku czego zakończył cały miniony rok z najsłabszym wynikiem spośród wszystkich OFE. Drugi w kolejności wynik w styczniu wypracował zarządzający funduszem Pocztylion, którego wartość jednostki spadła o -3,77%. Wynik lepszy od -4,0% wypracował jeszcze zarządzający funduszem AIG (-3,86%). Najsłabiej w minionym miesiącu poszło funduszom największym: Commercial Union stracił ponad -5,12%, oraz PZU „Złota Jesień” -4,96%.

Komentarz do rankingu

Kolejny miesiąc z rzędu, pozycję lidera w rankingu funduszy emerytalnych zachował AIG OFE, który jako jedyny otrzymał najwyższe noty w obu zestawieniach, rocznym i trzyletnim. Kolejne fundusze, które miesiąc wcześniej uzyskały najwyższe oceny w trzyletnim zestawieniu, utrzymały swoje pozycje w gronie najlepszych. Jedynie fundusz Generali OFE poprawił swoją ocenę krótkoterminową do 4a, co potwierdza jego lepszą kondycję w ostatnich miesiącach. W horyzoncie rocznym najwyższe oceny 5a, poza AIG OFE, otrzymały OFE Skarbiec-Emerytura (po raz pierwszy od blisko 2 lat) oraz OFE Allianz Polska. Z pozostałych zmian warto jeszcze zwrócić uwagę na poprawę ocen funduszu OFE Polsat, który ostatnich miesięcy zeszłego roku nie zalicza do udanych. Jego nota długoterminowa w styczniu wzrosła do 4a (z 3a), natomiast krótkoterminowa z 1a do 3a. Kolejne zmiany, które zwracają uwagę, to pogorszenie sytuacji dwóch funduszy: Commercial Union OFE, którego obie noty po 5 lepszych miesiącach, ponownie spadły do 3a oraz OFE DOM, który od wielu miesięcy spada w naszych rankingach, otrzymując w styczniu noty najniższe 1a w krótkoterminowym zestawieniu i 3a w długoterminowym.

PLIK PDF