Ranking funduszy emerytalnych – wrzesień 2008

Trudności z finansowaniem działalności miał również czołowy amerykański ubezpieczyciel American International Group (AIG), który w konsekwencji został znacjonalizowany. Taki stan rzeczy sprawił, że sytuacja na polskich, jak i na światowych rynkach była bardzo niepewna i nieprzyjazna dla inwestorów. Podstawowy indeks giełdowy WIG, mierzący stan koniunktury gospodarczej, stracił na wartości -7,7%, wobec -4,5% spadku w sierpniu. Miniony miesiąc przyniósł również o wiele gorsze zachowanie małych i średnich spółek, których indeksy zniżkowały odpowiednio: sWIG80 o -6,12% oraz mWIG40 o -6,05%. Wszystkie indeksy branżowe, z wyjątkiem WIG-paliwa, pogłębiły spadki odnotowane przed miesiącem. Nawet dwa sektory, WIG-informatyka oraz WIG-media, które jako jedyne zakończyły sierpień na plusie, we wrześniu również straciły na wartości – odpowiednio -3,9% i -1,9%. Największy spadek, rzędu -13,2%, stał się udziałem sektora WIG-deweloperzy, drugi najsłabszy wynik należał natomiast do sektora WIG-spożywczy (-9,8%).

W opozycji do akcji, we wrześniu zarobić można było na rynku polskiego długu. Duża niepewność oraz głębokie spadki na światowych rynkach finansowych windowały bowiem ceny wszystkich obligacji rządowych. Poza tym, informacją, która przyciągnęła inwestorów na rynek obligacji z pewnością było ogłoszenie o wejściu Polski do strefy EURO na początku kolejnej dekady. W związku ze spodziewanym wzrostem stabilności polskiej gospodarki, po zadeklarowanym przystąpieniu do strefy EURO, polskie obligacje uznane zostały przez inwestorów za bardziej atrakcyjne – co miało odzwierciedlenie w gwałtownym wzroście ich wartości w okresie od 9 do 11 września.

W skali całego miesiąca indeks IROS zyskał +1,29%, wobec sierpniowego wzrostu na poziomie +1,05%. Wrzesień, podobnie jak w ubiegłym miesiącu, przyniósł wzrosty ceny wszystkich obligacji rządowych – najlepiej wypadły papiery wartościowe o najdłuższych terminach do wykupu – IROS-10, czyli subindeks obligacji dziesięcioletnich, wzrósł o +2,46% (+1,58% w sierpniu). Na drugim miejscu znalazły się 5-latki, dla których IROS-5 odnotował stopę w wysokości +1,18% (+1,04%). Najmniej zyskały na wartości obligacje o najkrótszym terminie do wykupu: IROS-2 wzrósł, tak jak przed miesiącem, o +0,78%.

W efekcie słabej koniunktury na rynku akcji wszystkie fundusze emerytalne odnotowały we wrześniu spadek wartości jednostek rozrachunkowych. Średnia strata dla całego sektora wyniosła -1,8% i była ponad trzykrotnie wyższa niż w sierpniu (-0,5%). Z wyjątkiem funduszu OFE Polsat, żadnemu OFE nie udało się wypracować wyniku lepszego od naszego benchmarku, którym jest indeks złożony w 30% ze zmiany wartości indeksu WIG i w 70% ze zmiany indeksu IROS. We wrześniu zmniejszył on swoją wartość o -1,4%.

Zarządzający OFE Polsat po raz drugi z rzędu, najlepiej spośród wszystkich funduszy, poradził sobie na trudnym rynku. Jednostka tego funduszu straciła na wartości -1,2%. To ciekawa sytuacja, ponieważ fundusz od lutego br. pod względem stopy zwrotu znajdował się raczej w końcówce stawki wypracowując w tym okresie 3 razy najsłabszy wynik inwestycyjny.
Średnią stopę zwrotu pokonało 7 funduszy emerytalnych. W czołówce, tuż za OFE Polsat, ze stopami zwrotu na poziomie -1,53%, -1,6% i -1,63%, uplasowały się odpowiednio Allianz Polska OFE, AXA OFE oraz OFE Skarbiec – Emerytura. Najsłabiej wypadły największe fundusze ING OFE oraz Commercial Union OFE, których jednostki straciły na wartości w ciągu miesiąca odpowiednio -2,18% i -2,15%. Niewiele lepiej poradził sobie fundusz OFE WARTA, który wypracował wynik na poziomie -1,98%

Komentarz do rankingu

We wrześniu na podium, trzeci miesiąc z rzędu, znalazły się Generali OFE, Pekao OFE oraz OFE Skarbiec – Emerytura. Zarządzający tymi funduszami, w obu zestawieniach rankingu, rocznym i trzyletnim, dzięki swoim decyzjom inwestycyjnym zapracowali na najlepsze noty w rankingu, czyli 5a. Wyjątek stanowi tylko fundusz Pekao OFE, który w horyzoncie krótkoterminowym został oceniony na 2a – w porównaniu z ubiegłym miesiącem fundusz poprawił swoją notę o 1 pkt. powtarzając tym samym oceny z marca i kwietnia br.

Na uwagę zasługuje również sytuacja funduszu OFE Polsat, który po 6 miesiącach poprawił swoją ocenę długoterminową z 3a do 4a, choć nota krótkoterminowa od ośmiu miesięcy pozostaje niezmiennie na poziomie 1a.

Złą passę kontynuuje fundusz ING OFE, którego ocena długoterminowa w ciągu roku spadła do najniższego poziomu, czyli 1a. W horyzoncie 12 miesięcy sytuacja wygląda nieco lepiej mimo, że fundusz uzyskał notę na poziomie 2a – o poziom gorszą niż przed miesiącem.

Zmienia się również sytuacja AIG OFE, który przez długi czas do czerwca bieżącego roku mógł się pochwalić jedną z najlepszych relacją zysku do ryzyka, dzięki czemu fundusz uzyskiwał najlepsze oceny 5a

Analizy Online