Ranking lokat Bankier.pl – październik 2010 r.

Sytuacja na rynku depozytów wyraźnie się ustabilizowała, a spadki oprocentowania wyhamowały. Open Finance, dotychczasowy lider wszystkich kategorii, stracił palmę pierwszeństwa w lokatach trzymiesięcznych i rocznych. Swoją pozycję poprawiły natomiast Meritum Bank, Getin Bank i FM Bank. 

Redakcja Bankier.pl przygotowała kolejne zestawienie najlepszych lokat o oprocentowaniu stałym dla terminów trzy, sześć i dwanaście miesięcy. Kwota, którą przyjęliśmy do porównania ofert, to 10 tys. zł. Dla każdej z kategorii wyodrębniliśmy TOP 10 najlepiej oprocentowanych lokat terminowych.

W porównaniu do ostatniego zestawienia zmiany nie są wielkie, aczkolwiek doszło do kilku przetasowań w czołówce, które wyłoniły nowych liderów. Tabele, podobnie jak w poprzednich miesiącach, zdominowane są przez produkty z dzienną kapitalizacją odsetek. Lokaty pozwalające ominąć 19 proc. podatek od zysków kapitałowych na dobre zagościły już w czołówce najlepszych depozytów na rynku i nic nie wskazuje na to, by sytuacja ta miała ulec zmianie.

W lokatach 3M prowadzi grupa Getin

Najlepsze lokaty kwartalne nadal oferuje grupa Getin. Tym razem na prowadzenie wysunął się jednak Getin Bank, który proponuje 4,86 proc. netto zysku w skali roku. Minimalnie mniej zarobią klienci Getin Banku deponujący swoje oszczędności przez firmę Open Finance – 4,85 proc.

Trzecie miejsce na podium ze stawką 4,6 proc. zajmuje Meritum Bank, który wprowadził 3-miesięczny depozyt z dzienną kapitalizacja odsetek. Jednocześnie ruch ten przesunął o jedno oczko w dół produkt Noble Banku. W pozostałych przypadkach oprocentowanie lokat nie uległo zmianie. Na 13 produktów ze ścisłej czołówki, tylko 3 to lokaty z kapitalizacją odsetek na koniec okresu zapadalności.

Najlepsze półroczne w FM Banku i Open Finance

Wśród lokat półrocznych największy zysk przyniosą produkty oferowane przez FM Bank i Open Finance. Obie instytucje proponują 5 proc. zysku bez podatku Belki. Drugie miejsce zajmują również ex aequo Getin Bank i Noble Bank ze stawkę 4,86 proc. Ostatnia lokata na podium należy do Meritum Banku, który proponuje 4,85 proc.

Wśród najlepszych lokat półrocznych od czasu ostatniego zestawienia nie było dużych przetasowań. Z czołówki odpadł jedynie Alior Bank, a swoją pozycje poprawił Meritum Bank podwyższając oprocentowanie lokaty 6M o 0,25 proc.

Meritum wysuwa się na prowadzenie

Wśród lokat rocznych na prowadzenie wysunął się Meritum Bank, który podniósł oprocentowanie do 5,35 proc. Oferta ta dotyczy jednak klientów, którzy posiadają ROR w tym banku. Dla pozostałych bank proponuje stawkę 5,25 proc. Nadal jednak obowiązuje promocja, dzięki której każda osoba która założy bezpłatny rachunek osobisty dostanie dodatkowo 10 proc. premii do zysku, który wypracuje lokata.

Drugie miejsce zajmuje FM Bank, który podwyższył oprocentowanie do 5,30 proc. Dotychczasowy lider zestawienia, firma Open Finance, spadł na trzecie miejsce ze stawką 5,25 proc. W pozostałych przypadkach oprocentowanie najlepszych lokat nie uległo zmianie w stosunku do zestawienia z ubiegłego miesiąca.

Rynek czeka na Radę

W ostatnich tygodniach dynamika zmian w oprocentowaniu lokat pozostaje niewielka a trwający od wielu miesięcy festiwal obniżek wyraźnie wyhamował. Od ostatniego zestawienia tylko kilka banków zdecydowało się obniżyć oprocentowanie depozytów, a ze ścisłej czołówki, którą uwzględniamy w tabelach wypadł tylko Alior Bank z lokatą 6M.

Na tle rynku wyróżniają się natomiast Getin Bank, Meritum Bank i FM Bank, które podniosły oprocentowanie depozytów. To mniejsze instytucje, dla których atrakcyjne oprocentowanie stanowi wabik na klientów. Bankom wyraźnie zależy na pozyskaniu środków na dłuższe terminy, a najwyższy zysk przynoszą lokaty o terminach zapadalności od roku wzwyż.

Banki czekają najprawdopodobniej na dalszy rozwój wydarzeń na rynku finansowym. Już od dłuższego czasu na stabilnym poziomie utrzymuje się wskaźnik WIBOR 3M, który odzwierciedla wysokość oprocentowania pożyczek na rynku międzybankowym. We wrześniu Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Nie jest jednak wykluczone, że jeszcze w tym roku (a być może nawet w tym miesiącu) dojdzie do podwyżki stóp procentowych NBP. Według wstępnych szacunków inflacja we wrześniu wzrosła 0,3 proc. do poziomu 2,3 proc. A jest to jeden z czynników, który może mieć wpływ na decyzję Rady Polityki Pieniężnej dotyczącą stóp procentowych banku centralnego. Podwyżka może stanowić impuls do dalszego wzrostu oprocentowania depozytów w bankach.

Już jutro na łamach Bankier.pl ranking najlepszych kont oszczędnościowych!

Wojciech Boczoń, Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz

Planujesz znaczny wydatek? Sprawdź, jak dużo czasu zajmie Ci zgromadzenie potrzebnej kwoty.

Źródło: Bankier.pl