Ranking najbogatszych Polaków i światowa lista miliarderów w miesięczniku Forbes

Na tegorocznej światowej liście miliarderów znalazło się ok. 700 osób o majątku przekraczającym miliard dolarów. Pierwsza trójka najbogatszych to: William Gates III (46,5 mld dolarów, źródło: Microsoft), Warren Buffett (44 mld dolarów, źródło: Berkshire Hathaway), Lakshmi Mittal (25 mld dolarów, źródło: przemysł stalowy). Łączny majątek światowych miliarderów to ponad 2,2 biliony dolarów. Po raz pierwszy na liście znaleźli się miliarderzy z Kazachstanu, Ukrainy, Islandii i Polski – najbogatsi Polacy, którzy znaleźli się na światowej liście to Jan Kulczyk i Zygmunt Solorz-Żak.

Światową listę miliarderów uzupełni tekst, zawierający statystyczne ciekawostki dotyczące najbogatszych na świecie.

Polska lista została przygotowana pod nadzorem i zgodnie z metodologią amerykańskiego Forbesa. W rankingu najbogatszych Polaków zaprezentowano sylwetki 12 najbogatszych, których majątek przekracza miliard złotych. Listę otwiera Jan Kulczyk (3,5 mld zł), na dalszych pozycjach plasują się: Zygmunt Solorz-Żak (3,4 mld zł) i ex aequo Roman Karkosik i Bogusław Cupiał (2,6 mld zł).

Podczas tworzenia polskiej listy wzięto pod uwagę tylko te składniki majątku, które były możliwe do ustalenia i oszacowania na podstawie dostępnych i wiarygodnych źródeł, możliwych do weryfikacji. Skupiono się na oszacowaniu wartości aktywów biznesowych. Istotnym źródłem informacji były zestawienia akcjonariuszy spółek publicznych notowanych na warszawskiej giełdzie (brano pod uwagę kapitalizację spółek z 11 lutego 2005 r. – ten sam dzień był również podstawą do wycen giełdowych dla dziennikarzy z amerykańskiego Forbesa, przygotowujących światową listę dolarowych miliarderów). W oszacowaniu udziałów badanych osób w spółkach niepublicznych korzystano korzystano ze sprawozdań finansowych spółek. Wartość akcji i udziałów szacowano w oparciu o takie dane jak przychody, wynik operacyjny, wynik netto, kapitały własne, zadłużenie. Korzystano również z pomocy profesjonalnych analityków finansowych.

W numerze znajdą się również teksty o biznesie w Polsce, o życiu bogatych (materiał Jacka Santorskiego, psychologa biznesu), sposobach na wydawanie pieniędzy przez polskich miliarderów, a także felieton, przygotowany przez eksperta KPMG, dotyczący przyszłościowych branż w Polsce.