Rankingi funduszy inwestycyjnych – kwiecień 2007

W kwietniowym zestawieniu zadebiutowały 4 fundusze. W rankingu długoterminowym po raz pierwszy poddany został ocenie fundusz UniDolar Obligacje FIO z grupy papierów dłużnych dolarowych. Otrzymał on notę 3a, przy nocie 4a w rankingu długoterminowym, tym samym wskoczył na 6 pozycję w ramach grupy. W rankingu krótkoterminowym zadebiutowały 3 subfundusze funduszu KBC Portfel VIP SFIO. KBC Portfel Akcyjny SFIO z grupy funduszy akcji polskich uzyskał notę 2a, zaś pozostałe 2 fundusze: KBC Portfel Obligacyjny SFIO oraz KBC Portfel Pieniężny SFIO uzyskały notę 4a.

W rankingu funduszy hybrydowych sklasyfikowaliśmy 12 funduszy mieszanych (zrównoważonych i aktywnej alokacji) w perspektywie długoterminowej (36-miesięcznej) i 18 w krótkoterminowej (12-miesięcznej). W przypadku funduszy mieszanych, lokujących aktywa za granicą i wycenianych w PLN (MIZ) sklasyfikowaliśmy 5 funduszy w perspektywie krótkoterminowej. W bezpieczniejszej grupie funduszy stabilnego wzrostu (SWP) sklasyfikowaliśmy 20 funduszy w perspektywie 3-letniej i 31 w rocznej.

W grupie MIP pozycje liderów zachowały 3 fundusze, przy czym tylko jeden, SEB 1 – Zrównoważonego Wzrostu FIO osiągnął najwyższą notę 5a w obu horyzontach czasowych, 36 i 12-miesięcznym. Dzięki temu przesunął się on w kwietniowym rankingu z miejsca trzeciego na drugie. Fundusz ten od zaledwie 3 miesięcy systematycznie poprawia swoje oceny w obu rankingach, wcześniej otrzymywał noty 3a. W kwietniu osiągnął najwyższą stopę zwrotu spośród klasyfikowanych funduszy w grupie +3,7%, wobec średniej na poziomie +2,4%. W okresach dłuższych wyniki też ma bardzo dobre, zazwyczaj plasujące się w pierwszej trójce grupy funduszy mieszanych. W okresie 3-letnim fundusz zarobił +75% (wobec średniej +65,9% dla grupy), zaś 12-miesięcznym +25,8% (średnia to +18,8%). Również relacja oczekiwanej dodatkowej stopy zwrotu funduszu do ryzyka kształtuje się na dobrym poziomie +0,7.

W praktyce uznaje się, że wskaźnik o wartości powyżej 1,0 jest wyjątkowo dobry, od 0,75 do 1,0 – bardzo dobry, a od 0,5 do 0,75 – dobry.

Zdecydowanie najlepiej wskaźnik ten kształtuje się w przypadku lidera rankingu kwietniowego, funduszu Arka BZ WBK Zrównoważony FIO, dla którego wskaźnik Information Ratio wynosi +1,68. Choć noty tego funduszu w rankingu długoterminowym są wciąż na poziomie najwyższym – 5a, to od dwóch miesięcy noty w horyzontach krótkookresowych wynoszą już tylko 4a. Fundusz ten charakteryzuje się najlepszymi wynikami w grupie funduszy mieszanych w horyzontach długoterminowych: w ciągu 3 lat jego klienci zarobili +105,6%, w ciągu 2 lat +91,6%. Jednak im krótsze okresy inwestycji weźmiemy pod uwagę, tym wyniki tego funduszu są coraz słabsze. W kwietniu zarządzający wypracował stopę zwrotu na poziomie +2,3%, ponad 2-krotnie słabszym od lidera, SKOK Aktywny Zmiennej Alokacji FIO. Mimo to, fundusz wciąż zajmuje pierwszą pozycję w ramach grupy MIP.

Na trzecie miejsce w kwietniu spadł fundusz KBC Beta SFIO, którego sytuacja w horyzoncie krótkoterminowym kształtuje się na niezmienionym poziomie od 4 miesięcy (nota 3a). W przypadku horyzontu 3-letniego jego ocena spadła z bardzo dobrej 5a do 4a. Fundusz ten przyniósł swoim klientom bardzo wysokie stopy zwrotu w okresie 3 i 2-letnim (odpowiednio +84,1% i +81,9%), znacznie powyżej średniej, w okresach krótszych wypada już jednak słabiej w porównaniu do reszty funduszy mieszanych.

W pozostałej części kwietniowego rankingu funduszy z grupy MIP zanotowaliśmy kosmetyczne zmiany not, przy czym kolejność funduszy się nie zmieniła. Tradycyjnie najsłabsze okazały się fundusze: PKO/Credit Suisse Zrównoważony FIO oraz Pioneer Zrównoważony FIO, które otrzymały noty od 1a do 2a. Sytuacja taka utrzymuje się od dłuższego czasu, co oczywiście nie jest dobrą wiadomością dla ich klientów.

Spośród funduszy, które funkcjonują zbyt krótko, aby otrzymać ocenę w rankingu długoterminowym, niezmiennie najlepsze noty – 5a, uzyskuje fundusz Lukas FIO Subfundusz Lukas Dynamiczny Polski. Uzyskał on najwyższą stopę zwrotu w ramach grupy, w ciągu ostatnich 12 miesięcy +28,7%, jednak w okresach krótszych, jego wyniki są już słabsze, często nie przekraczające średniej.

W przypadku funduszy mieszanych, których aktywa lokowane są za granicą (MIZW), z racji krótkiego okresu ich działania, mogliśmy sklasyfikować jedynie 5 produktów, i to jedynie w krótkim horyzoncie czasowym. Najwyższą ocenę otrzymał Millennium SFIO Funduszy Zagranicznych subfundusz Dynamiczny USD, który również najwięcej zarobił w ciągu ostatnich 12 miesięcy +8,2%. Drugi w kolejności fundusz – ING FIO Zagranicznych Funduszy Dolarowych, który w kwietniu otrzymał notę 4a, w ciągu ostatniego roku zarobił +7,9%, a w ostatnim miesiącu najlepiej spośród sklasyfikowanych funduszy +2,8%. Najsłabiej spośród klasyfikowanych funduszy z grupy MIZW radzi sobie Millennium SFIO Funduszy Zagranicznych subfundusz Dynamiczny EUR (nota 1a), który w kwietniu osiągnął najgorsze wyniki spośród wszystkich mieszanych funduszy zagranicznych walutowych +1,4%.

W grupie bezpieczniejszych funduszy stabilnego wzrostu, pierwsze miejsce od kilku miesięcy zajmuje fundusz Lukas FIO Subfundusz Lukas Stabilnego Wzrostu, który wykazuje się najlepszą relacją oczekiwanej dodatkowej stopy zwrotu do ryzyka w grupie (+1,7). Fundusz ten we wszystkich rankingach do marca otrzymywał noty 5a w obu horyzontach czasowych, w kwietniu po raz pierwszy odnotował spadek noty w horyzoncie 12-miesięcznym z 5a do 4a. W okresach długoterminowych, 2 i 3-letnich, osiągał jedne z najlepszych wyników w grupie (odpowiednio 46,3% oraz 59,2%, wobec średniej na poziomie +32,7 i +42,2%). W krótszych okresach sytuacja wygląda już jednak gorzej, niejednokrotnie wyniki funduszu są słabsze od średnich dla grupy.

Dokładnie taka sama sytuacja dotyczy drugiego funduszu w rankingu – Arka BZ WBK Stabilnego Wzrostu FIO, który może się pochwalić najlepszymi wynikami spośród funduszy stabilnego wzrostu w horyzontach 24 i 36 miesięcznych (47,1% i 60,1%), jednak w krótszych horyzontach jego sytuacja nie przedstawia się już tak dobrze. Fundusz ten wykazuje się za to wyjątkowo dobrym poziomem wskaźnika Information Ratio +1,5. Trzeci w rankingu fundusz, SFIO Telekomunikacji Polskiej, również ma wysoki poziom tego wskaźnika +1,3, jednak jego wyniki nie są już tak dobre jak poprzednich funduszy. Jest to jednak fundusz o relatywnie niskim ryzyku, dzięki czemu jego wskaźnik stanowiący podstawę konstrukcji naszego rankingu przyjmuje wysokie wartości. Jeśli weźmiemy pod uwagę kilkumiesięczne stopy zwrotu to kształtują się one poniżej średniej, w ostatnim miesiącu zarządzający zarobił +1,2% (wobec średniej na poziomie +1,7%).

W pozostałej części kwietniowego rankingu funduszy stabilnego wzrostu zaszło sporo zmian, wiele funduszy wymieniło się miejscami. Dobra wiadomość dla klientów to systematyczna poprawa not w przypadku funduszy: Idea Stabilnego Wzrostu FIO, Legg Mason Senior SFIO oraz SEB 4 – Stabilnego Wzrostu FIO, która przekłada się na zajmowanie przez nie coraz wyższych miejsc w rankingach. Fundusze te osiągają dość wysokie stopy zwrotu, zazwyczaj powyżej średniej grupy SWP. Niestety wykazują się one (poza Idea Stabilnego Wzrostu FIO) niezbyt wysoką relacją oczekiwanej dodatkowej stopy zwrotu do ryzyka. Tradycyjnie najsłabsze okazały się fundusze: ING FIZ Stabilnego Wzrostu FIZ oraz BPH FIZ Pro Lokata, które od wielu miesięcy otrzymują noty nie wyższe niż 2a.

Spośród funduszy, które funkcjonują krócej niż 3 lata, najlepsze oceny (5a) otrzymały fundusze: FORTIS FIO subfundusz FORTIS Stabilnego Wzrostu oraz AIG FIO Stabilnego Wzrostu. Stopy zwrotu, jakie osiągają, są jedne z najwyższych spośród funduszy stabilnego wzrostu.

POBIERZ RANKING [PDF]