W rankingu funduszy akcyjnych sklasyfikowaliśmy 20 funduszy akcji polskich (AKP) w perspektywie długoterminowej (36-miesięcznej) oraz 29 funduszy w perspektywie krótkoterminowej (12-miesięcznej). W przypadku funduszy akcji zagranicznych (AKZ), sklasyfikowaliśmy 10 produktów w perspektywie krótkoterminowej.
Szósty miesiąc z rzędu pozycję lidera w grupie AKP utrzymuje fundusz Legg Mason Akcji FIO, który jako jedyny otrzymał najwyższe noty 5a w obu horyzontach czasowych. Fundusz ten wykazuje się najlepszą relacją oczekiwanej dodatkowej stopy zwrotu do ryzyka w 36-miesięcznym horyzoncie czasowym. Ponadto w ciągu ostatnich 3 lat, dał zarobić posiadaczom jego jednostek +163,2%, najwięcej ze wszystkich funduszy akcji polskich, natomiast w horyzoncie rocznym +49,3% (piąty wynik w grupie AKP, a wyprzedziły go jedynie fundusze małych i średnich spółek).
W horyzoncie długoterminowym najwyższą ocenę otrzymały również Arka BZ WBK Akcji FIO oraz ING FIZ Akcji. Pierwszy z funduszy otrzymuje najwyższe noty nieprzerwanie od wielu miesięcy i wygląda na to, że je utrzyma, gdyż wskaźnik Information Ratio dla tego funduszu, w porównaniu do innych funduszy AKP, wciąż przyjmuje dość wysokie wartości. Nieco inaczej wygląda sytuacja w horyzoncie 12-miesięcznym, w którym od kilku miesięcy (z wyjątkiem sierpnia) fundusz otrzymuje od nas ocenę na poziomie. W ciągu ostatnich 3 lat zarządzający funduszem wypracował stopę zwrotu na poziomie +162,6% (drugi wynik w grupie AKP), zaś w ciągu ostatnich 12 miesięcy +40,4%, czyli nieco więcej niż wyniosła roczna stopa zwrotu głównego warszawskiego indeksu WIG (+37,0%). Drugi z funduszy – ING FIZ Akcji otrzymał od nas najwyższą notę po raz pierwszy w swojej historii, ze względu na to, że wysokiej stopie zwrotu (+146,1% w ciągu 3 lat, czwarty wynik w grupie), towarzyszy dość niski w porównaniu do innych funduszy AKP poziom ryzyka. Nieco inaczej wygląda sytuacja w krótszym okresie – dziewiąty wynik w grupie (+40,4%) oraz kiepski poziom wskaźnika Information Ratio wystarczył jedynie na ocenę 3a.
W zestawieniu krótkoterminowym, 12-miesięcznym, najwyższe oceny (poza wspomnianym Legg Mason Akcji FIO) otrzymały trzy fundusze inwestujące w akcje małych i średnich spółek z takich TFI jak: PKO, ING oraz BPH (wrześniowy debiutant), a także klasyczny fundusz akcji – Commercial Union FIO subfundusz CU Polskich Akcji. Fundusz ten otrzymał notę 5a po raz pierwszy od ponad 2 lat. Jego wyniki za ostatni rok prezentują się bardzo dobrze (piąty wynik w grupie, drugi z pominięciem tzw. MiS-ów), ponadto fundusz ten charakteryzuje się bardzo dobrą relacją oczekiwanej dodatkowej stopy zwrotu do ryzyka. Nieco gorzej wygląda sytuacja w horyzoncie 3-letnim, stąd ocena 4a.
To nie jedyne zmiany jakie zaszły w ostatnim miesiącu. Po wielu miesiącach, spadek oceny krótkoterminowej odnotował DWS Polska FIO Top 25 Małych Spółek (z 5a na 4a), w wyniku trwającego od 3 miesięcy spadkowi wartości wskaźnika Information Ratio (stopy zwrotu funduszu nadal są wysokie). Spadek „formy” odnotowuje również Idea Akcji FIO (w obu zestawieniach z 4a na 3a), a także ING FIO Akcji, w którego przypadku ostatnie 4 miesiące należą do bardzo zmiennych (we wrześniu nota krótkoterminowa spadła do 1a). Spośród pozytywnych zmian na uwagę zasługuje UniFundusze FIO subfundusz UniKorona Akcje, którego noty krótkoterminowe systematycznie rosną z 1a (od stycznia do maja) do 3a we wrześniu, a także DWS Polska FIO Akcji (również z 1a do 3a). Różnica między nimi polega na tym, że pierwszy z funduszy ma wyższą notę długoterminową (3a), podczas gdy drugi jest oceniony najniżej (1a).
W przypadku funduszy lokujących aktywa w akcje zagraniczne, najwyższą notę 5a otrzymały fundusze: PKO/Credit Suisse Akcji Nowa Europa – piąty miesiąc z rzędu oraz wrześniowy debiutant – BPH FIO Akcji Europy Wschodzącej. Oba fundusze osiągnęły najwyższe roczne stopy zwrotu w grupie AKZ (odpowiednio 41,0% oraz 29,4%), ponadto oba wykazują się najlepszą relacją oczekiwanej dodatkowej stopy zwrotu do ryzyka. We wrześniu zaszły jedynie dwie zmiany, mające raczej kosmetyczny charakter. W całym zestawieniu warto zwrócić jeszcze uwagę na pogarszające się notowania funduszu Pioneer Akcji Europejskich FIO, który od 2 miesięcy otrzymuje najniższe oceny 1a, podczas gdy przez wiele poprzednich miesięcy był oceniany na 3a-4a. Na koniec września zarządzający funduszem wypracował roczną stopę zwrotu na poziomie -0,2% (jedną z najsłabszych w grupie AKZ), ponadto od kilku miesięcy spadają wartości wskaźnika Infromation Ratio opisującego ten produkt.