Raport Creditreform: Gdzie najłatwiej dochodzić przeterminowanych należności?

Wywiadownia gospodarcza Creditreform zbadała zwłokę w zapłacie w krajach Unii Europejskiej oraz w Norwegii, Szwajcarii, Brazylii, Rosji, Indiach, Chinach, jak również w Japonii i USA.

Zwłoka jest liczona od terminu wymagalności wierzytelności i wysłania upomnienia o zaległej płatności. Jest to moment, w którym przedsiębiorca zazwyczaj zastanawia się, jakie można podjąć działania, aby odzyskać należne mu pieniądze. Czy powinien wysyłać dalsze upomnienia, czy przyszedł czas na wkroczenie na drogę sądową lub oddanie sprawy firmie windykacyjnej czy wreszcie można już tylko zaksięgować stratę?

Wywiadownia gospodarcza Creditreform określiła, jakie są szanse odzyskania wierzytelności w poszczególnych krajach.

Na ocenę miały wpływ następujące czynniki:

procent odzyskania długu z postępowania upadłościowego,

możliwość zawarcia w umowie zastrzeżenia prawa własności (co powoduje wyłącznie przedmiotu z masy upadłościowej),

przeciętna długość postępowania sądowego,

zasądzanie zwrotu poniesionych kosztów i wydatków postępowania sądowego

istnienie uproszczonego i przyspieszonego nakazowego postępowania sądowego (np. na wzór niemieckiego Mahnverfahren),

uznawanie wyroków sądowych (np. uznanie wyroku niemieckiego sądu w Polsce),

procentowa ilość postępowań windykacyjnych prowadzonych przez Creditreform zakończonych sukcesem w poszczególnych krajach.

Ocena uwzględnia również doświadczenia międzynarodowych ekspertów Creditreform, którzy na co dzień zajmują się ściąganiem należności w w/w krajach.

10 Punktów: największe szanse odzyskania długu

Międzynarodowy Wskaźnik Inkaso Creditreform powstał po połączeniu tych wszystkich czynników i zawiera się w skali od 1 do 10, gdzie 10 oznacza najlepszą ocenę.

Ranking pokazuje, w których krajach (mimo już wcześniejszego upominania) zalecane jest dalsze dochodzenie roszczeń, a w których lepiej unikać długotrwałego postępowania, które narazi wierzyciela tylko na dodatkowe koszty.

Najlepiej prowadzi się windykację w Austrii, Belgii i Niemczech

W Austrii, Belgii i Niemczech, szanse odzyskania należności są bardzo duże, mimo bezskuteczności wysłanego upominania. Gwarantują to efektywne rozwiązania prawne. I tak np. w Austrii zastrzeżenie w umowie prawa własności, pozwala na odzyskanie dostarczonych towarów bezpośrednio z majątku dłużnika. Uznanie zagranicznych wyroków jest z kolei gwarantowane przez szereg umów międzynarodowych, m.in. przez porozumienia z Lugano, Nowego Jorku i Genewy. Do tego obowiązuje nieograniczone prawo handlowe ONZ z 1989 r.

W sądowym postępowaniu nakazowym (tzw. Mahnbescheidverfahren) możliwe jest uzyskanie tytułu wykonalności w czasie ok. 3 miesięcy. Także ilość postępowań windykacyjnych prowadzonych przez Creditreform polubownie i zakończonych sukcesem jest bardzo wysoka i wynosi ponad 70%.

Dlatego o odzyskiwaniu należności w Austrii mówi się z dużym optymizmem.

Również w Niemczech i Belgii proces odzyskiwania należności przebiega na ogół korzystnie i kończy się sukcesem. Moralność płatnicza wśród przedsiębiorstw z tych państw nie jest szczególnie solidna, co oznacza, że zwłoka w zapłacie – inaczej niż w innych krajach – niekoniecznie musi być od razu związana z problemami finansowymi czy wręcz niewypłacalnością firmy.

Wspomniane przedsiębiorstwa często świadomie odwlekają płatności ze względu na korzyści, jakie uzyskują z bezpłatnego kredytu kupieckiego, zdarzają się też ewidentne przypadki zapominalstwa.

W nieco mniejszym stopniu, takie podobieństwa są charakterystyczne dla wielu innych zachodnioeuropejskich krajów i USA, jak również dla przedstawicieli środkowej i wschodniej Europy takich jak: Słowenia, Chorwacja, Czechy, Polska oraz dla krajów nadbałtyckich.

Zły wynik Japonii, Irlandii i Szwecji

Fakt, że w Indiach czy Rosji trudno jest ściągnąć przeterminowane należności, nikogo nie dziwi. Zdumiewa natomiast na pierwszy rzut oka bardzo niska pozycja wskazanej wcześniej Szwecji (26 miejsce na 32 oceniane kraje ze wskaźnikiem 5,1), Irlandii (miejsce 20 ze wskaźnikiem 5,6), jak również trzeciej od końca Japonii (4,0).

Komentuje to Stanisław Wojtaszek, prezes Creditreform Polska:

„Moralność płatnicza w Szwecji oraz Irlandii jest z reguły bardzo dobra i kontrakty handlowe można zawierać bez większych obaw. Jednak nasze międzynarodowe doświadczenia pokazują, że gdy kontrahent nie wywiązuje się w terminie z płatności, a upomnienia nie przynoszą rezultatu, trzeba się liczyć z tym, że partner zbliża się do momentu niewypłacalności lub złożył już nawet wniosek o ogłoszenie upadłości. W takich przypadkach nie opłaca się zazwyczaj rozpoczynać drogiego postępowania sądowego, także polubowna windykacja nie ma już racji bytu. Również w Japonii moralność płatnicza jest wysoka, co oznacza, że gdy firma nie reguluje dobrowolnie swoich zobowiązań, proces dochodzenia należności może być ryzykowną grą.”

Wywiadownia gospodarcza Creditreform wywodzi się z Niemiec i została założona w 1879 r. w Mainz. Jest obecnie jedną z najstarszych i największych w Europie organizacji zajmujących się gromadzeniem, analizą oraz dostarczaniem informacji o moralności płatniczej firm, oraz prowadzeniem windykacji należności. Posiada 172 biura w różnych krajach świata, zrzeszając 170.000 stałych członków, wśród których są banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, firmy leasingowe, przedsiębiorstwa produkcyjne i handlowe.

Creditreform specjalizuje się w dostarczaniu firmom produktów z zakresu zarządzania ryzykiem finansowym. Sporządza raporty o wiarygodności płatniczej firm i analizy rynkowe. Dostarcza bazy danych bilansowych i adresy marketingowe. W ofercie znajduje się także pełny zakres windykacji w tym monitoring dłużników i skup wierzytelności przeterminowanych.

Creditreform Polska funkcjonuje od 1992 roku i obsługuje około 4.000 klientów i stałych członków oferując raporty ze 151 państw, a także bezpośredni dostęp (online) do informacji o 22 mln firm z 20 krajów świata (w tym z Polski). Jest to możliwe dzięki powiązaniom międzynarodowym oraz współpracy z Siecią Agencji Biznesowych (Business Information Group Network – BIGNet), którą tworzą niezależne biura informacji gospodarczej w zachodniej Europie.

Creditreform jest członkiem między innymi: Międzynarodowego Stowarzyszenia Wywiadowni Gospodarczych FEBIS, Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo Handlowej, Klubu Inicjatyw Gospodarczych przy Regionalnym Centrum Biznesu, Związku Firm Windykacyjnych i Wywiadowni Gospodarczych, a także Pomorskiego Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych.

Creditreform Polska posiada swoje Biura w Warszawie (centrala), Gdańsku, Szczecinie, Katowicach, Wrocławiu oraz Poznaniu.