Raport: kto bierze „chwilówki”?

Posiadający stałą pracę dwudziestolatek, mieszkający na wsi lub w małym mieście – tak wygląda statystyczny Polak, który korzysta z błyskawicznych pożyczek.

SMS365.PL, firma zajmująca się udzielaniem szybkich pożyczek, tzw. chwilówek, postanowiła sprawdzić kim są Polacy korzystający z tego typu usług, wśród jakich grup pożyczki błyskawiczne budzą największe zainteresowanie.

Kim jest pożyczkobiorca?

Płeć nie stanowi o skłonności do korzystania z tego typu pożyczek. Wśród klientów SMS365.pl mężczyzn jest tylko minimalnie więcej niż kobiet – 52%. Nieco inaczej wygląda kwestia wieku. Można spodziewać się, że tak „nowoczesna” forma pożyczania niewielkich sum pieniędzy – przez telefon czy Internet, bez spotykania się z pracownikiem firmy pożyczkowej – najwięcej zwolenników znajdzie wśród ludzi młodych.

Tę samą grupę kojarzymy przecież również z nieprzewidzianymi wydatkami, które trzeba pokryć „tu i teraz”. I faktycznie – błyskawiczne pożyczki biorą ludzie w bardzo różnym wieku, jednak zdecydowanie największą popularnością cieszą się wśród ludzi młodych. Ponad połowa (51%) klientów SMS365.PL to dwudziestolatkowie (20-30). Trzydziestolatkowie to 29% pożyczkobiorców. Wyraźną mniejszością są osoby w wieku czterdziestu lat i więcej. Stanowią oni 20% klientów SMS365.pl.

Zatrudniony czy student?

Zdecydowana większość, bo aż 82% klientów SMS365.PL deklaruje stałe zatrudnienie. Niemałą grupę – ponad 10% – stanowią studenci, często spotykający się okresowym brakiem pieniędzy. Warto przy tym zauważyć, że grupa „studentów” obejmuje tych, którzy zadeklarowali brak stałego dochodu płynącego z pracy, zatem żaków możemy zatem znaleźć również w grupie „zatrudnionych”. Wśród pozostałych 8% znajdziemy samozatrudnionych, ale także emerytów czy rencistów.

Nie tylko wielkie miasta?

Nie tylko, a nawet nie przede wszystkim wielkie miasta. Okazuje się, że z ekspresowych pożyczek korzystają w największym stopniu mieszkańcy wsi i miast do 50 tys. mieszkańców (39% klientów SMS365.PL). Można się zastanawiać, czy jest to dowód wyłącznie na ich większe potrzeby pożyczkowe. Wydaje się, że spore znaczenie dla mieszkańców mniejszych miejscowości ma wygoda, a więc możliwość wzięcia pożyczki na odległość, przez telefon czy maila. Na drugim miejscu są już wielkie miasta powyżej 500 tys. mieszkańców (34% pożyczkobiorców). Na trzecim, wyraźnie niżej, średnie miasta – 27% pożyczkobiorców. 

Źródło: CORE PR