Reguły mafii w świecie biznesu

Czy ludzie biznesu mogą się czegoś nauczyć od LUDZI MAFII? Na ile reguły stosowane w tak skrajne zdeprawowanym świecie mają przełożenie na legalny biznes? W 1991 roku wyszła zabawna książeczka „The Mafia Manager”. Oto kilka reguł rządzących życiem mafii – i ich interpretacja z punktu widzenia firmy działającej na trudnym rynku.

„Szczęście może się do Ciebie uśmiechnąć – a potem cię zdradzić”.
„Życie starego orła jest takie same, jak życie młodego orła: pełne zasadzek”.


NIE DAJ SIĘ ZWIEŚĆ SUKCESOM. Twoja czujność biznesowa musi być cały czas ogromna. Jim Collins, gdy prowadził badania nad amerykańskimi firmami działającymi na bardzo wymagających rynkach, okrył, że mnóstwo firm odnosiło spektakularne sukcesy, by po kilku latach już tylko walczyć o przetrwanie. Z trudem udawało mu się znaleźć przedsiębiorstwa, których „wielkość” (greatness) jest STABILNA. Gdy odniesiesz sukces, natychmiast zacznij ostrzyć zęby na kolejny sukces – i przygotowuj się do kolejnego ataku.

„Nieszczęścia zazwyczaj wchodzą drzwiami, które sam pozostawiłeś otwarte”.


W realiach „biznesów gangsterskich” wystarczy przypomnieć sobie, jak fatalna w skutkach dla Michaela Corleone („Ojciec Chrzestny”) była decyzja o tym, aby pozwolić bezkarnie działać oprychom Rosato, wspieranym przez gangstera Rotha. Corleone łudził się, że w ten sposób obroni ryzykowny układ biznesowy z Rothem. I rzeczywiście, największe porażki biznesowe są wynikiem pewnych prostych niedopatrzeń lub utraconych szans. W 1923 roku farmaceuta Caleb Bradham usiłował sprzedać za śmieszne pieniądze Pepsi Colę swojemu większemu rywalowi, który nie był tym zainteresowany.

„Dobre przygotowanie jest matką sukcesu, odwaga – ojcem”.


Firmy, które zbyt dużo czasu przeznaczały na testy i przygotowania (np. Procter & Gamble), a z drugiej strony firmy, które kierowały się niemal wyłącznie odwagą (People Express) napotykały na ogromne trudności. Sztuką jest połączenie dobrego przygotowania z odwaga. Warto jeszcze dodać, że Larry Bossidy Ram Charan i Charles Burck w swojej książce “Execution: The Discipline of Getting Things Done” słusznie zauważają, że dużo ważniejsza od wszystkich teorii rynkowych i koncepcji strategicznych jest KONSEKWENTNA REALIZACJA. Egzekwowanie ustaleń wobec podwładnych, współpracowników i klientów jest KONIECZNOŚCIĄ na trudnym rynku!

„Pozwalaj przeciwnikom mówić. Gdy skończą, pozwól im gadać jeszcze więcej”.


Kto najwięcej gada na filmach gangsterskich? „Loserzy”! Ulubionym motywem wielu scenarzystów jest natychmiastowe zastrzelenie gangstera, który zbyt dużo gada. To niesamowite, jak wiele osób czuje się niewysłuchanych. Mam znajomego, który jest kierownikiem zespołu w wielkiej firmie doradczej i ma gigantyczną, niespotykaną wiedzę o rynku, którą potrafi doskonale wykorzystać. Skąd ta wiedza? W. ma naturę milczka, cierpliwego słuchacza. Nie odzywając się ani słowem, na każdym spotkaniu zasysa nieprawdopodobne ilości informacji. To inni gadają, i to jak najęci.

„Jeżeli posiadasz zamek i klucz, każ swojemu przeciwnikowi wyjść”.


To mafijna kwintesencja jednej z najskuteczniejszych taktyk biznesowych: „Lock in the customers, lock out the competition”. Jest to podejście, które polega na zaoferowaniu klientom produktów niekompatybilnych z produktami konkurencji, co z kolei UNIEMOŻLIWIA KLIENTOM łatwe odejście od Twoich produktów.

„Kiedy idziesz na kompromis, przegrywasz. Kiedy sprawiasz wrażenie, że poszedłeś na kompromis, możesz skutecznie realizować swoje plany”.

„Lepiej jest, gdy Twoi wrogowie są przekonani o Twojej nadzwyczajnej głupocie niż inteligencji”.
„Gdy chcesz zmylić wroga, udawaj, że się go boisz”.
„Zwódź bogatych, ale ich nie obrażaj”.

Zwinne działanie na trudnym rynku oznacza konsekwentne, cierpliwe działanie BEZ FANFAR. Twoja skuteczność nie może nikogo kłuć w oczy. Książkę o swoich dokonaniach napiszesz za 15 lat – na razie cierpliwie realizuj swoją strategię podbijania rynku. Najskuteczniejsze operacje wojskowe były prowadzone w realiach zupełnego zaskoczenia. W czasie wojny nikt nie informował przeciwnika, że desant aliantów na Normandię rozpocznie się 6 czerwca 1944 roku.
 
„Gdy odniesiesz zwycięstwo, naostrz nóż”.

„Przeciwnik jest najbardziej niebezpieczny, gdy wydaje się pokonany”.
„Rekiny pływają na bardzo spokojnych wodach”.
„Na morzu wszyscy kompani są braćmi, ale ci, którzy posiadają łódź ratunkową, wcale niekoniecznie zechcą się nią podzielić z innymi braćmi”.

Skoro jesteśmy w klimatach mafijnych, przypomnijmy sobie, w jakich okolicznościach ginęli wrogowie rodziny Corleone – czasem pochodzący z bardziej prężnych, silniejszych rodzin. Ich czujność była maksymalnie osłabiona za pomocą sprytnych działań Don Vito, Michaela i ich ludzi. Często byli uśpieni pozornymi sukcesami i jowialnością rodziny Corleone.

Źródło: Wymiatacze.pl