Reklama w internecie – trendy w 2013 roku

Stare przysłowie mówi, że: „Reklama jest dźwignią handlu”. Współcześnie bynajmniej nie chodzi już wyłącznie o tradycyjne formy perswazyjnego przekazu. Poza reklamą telewizyjną, prasową czy radiową, przedsiębiorcy walczą z konkurencją o klienta również w Internecie.

Z raportu przygotowanego przez Procreate Sp. z o.o. wynika, że popularność reklamy internetowej wśród polskich przedsiębiorców wzrasta. Ponadto, obok dotychczas stosowanych metod: e-mailingu i katalogów branżowych, coraz częściej stosowane są inne internetowe kanały docierania do skonkretyzowanych grup odbiorców: AdWords, pozycjonowanie i prowadzenie profili w mediach społecznościowych.

Dotrzeć do klienta

Z roku na rok wzrasta liczba środków przeznaczanych przez firmy na reklamę w internecie. Zgodnie z danymi zawartymi w raporcie AdStandard 2013, który opracowywany został przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych, tylko w 2012 roku wartość internetowego rynku reklamy wyniosła 1,319 mld. Oznacza to, że przedsiębiorcy wykorzystują potencjał sieci i coraz sprawniej wykorzystują internetową reklamę, aby dotrzeć do określonych grup konsumentów. Jednocześnie rozszerzają się kanały komunikacji z klientami. Firmy nie tylko reklamują określone produkty czy usługi, ale coraz częściej stawiają na informowanie o nowościach i budowanie długotrwałych relacji z klientami.

Na to stawiają przedsiębiorcy

Analizie poddano mikroprzedsiębiorstwa i średniej wielkości firmy działające w następujących grupach branżowych: usługi, handel, produkcja i branża budowlana, przy czym każde przedsiębiorstwo posiadało stronę internetową. Pod uwagę wzięto firmy z różnych województw, z których najwięcej siedzibę miało w województwie mazowieckim, śląskim i dolnośląskim. Celem badania było przeanalizowanie, w jakim stopniu przedsiębiorcy wykorzystują nowoczesne formy reklamy w internecie i jakie czynniki zachęcają lub zniechęcają do inwestowania w określoną metodę docierania do klientów. Wnioski? Według badanych najpopularniejszymi formami reklamy w 2013 roku, obok e-mailingu, były pozycjonowanie oraz AdWords.

Sieciowa wizytówka

Każdy z respondentów – w chwili przeprowadzania badania – posiadał firmową stronę internetową, ale zdecydowana większość firm traktowała je jako sieciowe wizytówki oferowanych usług lub produktów. Takie podejście sprawia, że na stronach nie pojawiają się nowe treści, nie są też aktualizowane dotychczas zamieszczone dane, choć zgodnie z prognozami Procreate Sp. z o.o. tendencja ta będzie się zmieniać z uwagi na rosnącą siłę mediów społecznościowych i coraz częstsze zakładanie profili przez firmy. Większość przedsiębiorców stwierdziła również, że samodzielnie stworzyła swoją stronę (107 respondentów), znacznie mniej badanych zleciło wykonanie strony firmie zewnętrznej (39 osób).

Pozycjonowanie w grupie najskuteczniejszych

Za trzy najbardziej efektywne sposoby reklamowania badani, obok pozycjonowania, uznali też kampanie AdWords oraz e-mailing. Ta tendencja pokrywa się częściowo z najczęściej wybieranymi formami promocji marki w internecie i zadowoleniem z poszczególnych usług. Poza reklamami w wyszukiwarkach internetowych, które preferuje aż 44,4% badanych, wciąż popularne są też reklamy w katalogach branżowych (44,4% wskazań), modne i koniecznie zaczyna być też prowadzenie profili w mediach społecznościowych (26,3% wskazań). Poza wyżej wymienionymi formami promocji, respondenci wskazywali też na reklamę za pomocą linków sponsorowanych (18,7% wskazań), e-mailing (9,4% wskazań) oraz banery zamieszczane na stronach internetowych (8,2% wskazań).

Cena priorytetem

Nie zaskoczyły czynniki, jakimi kierują się przedsiębiorcy wybierając formę reklamy w internecie. Wciąż głównym wyznacznikiem jest cena, która często zniechęca do sięgnięcia po określoną metodę promocji. Na drugim miejscu uplasowała się skuteczność, czyli realna szansa dotarcia do określonej grupy konsumentów z danym produktem lub usługą. Wielu badanych zwracała uwagę także na gwarancję efektu oraz wysokość zwrotu kosztów poniesionych tytułem zainwestowania w reklamę. Część respondentów wcale nie jest zainteresowana reklamą w internecie, choć eksperci, którzy przygotowali raport podkreślają, że w dobie silnej konkurencji i walki o klienta wielu przedsiębiorców będzie musiało zmienić swoje nastawienie.

Nowi klienci kontra już pozyskani

O ile dotychczasowe metody reklamowania się w sieci ukierunkowane były na zdobywanie nowych klientów, promowanie marki, produktów czy usług, o tyle wyraźnie zaznacza się się trend, który dotyczy budowania długotrwałych relacji z klientami. Media społecznościowe odgrywają coraz istotniejsze znaczenie również w kreowaniu świadomości rynkowej firmy. Te potężne narzędzia marketingowe wykorzystywane są nie tylko do informowania klientów o nowościach, ale również promocjach czy ogólnie o firmie. I choć większość przedsiębiorców przyznaje, że wciąż brakuje im czasu, aby poznać mechanizmy działania, zgodnie z prognozami i w tym roku wartość rynku reklamy internetowej wzrośnie.

Procreate