Wartość środków oddanych w leasing przez Raiffeisen-Leasing Polska w pierwszym kwartale 2014 roku wyniosła 810 450 000 zł. To rekordowe osiągnięcie w historii firmy, mające odzwierciedlenie we wzroście r/r na poziomie 46%.
Główną siłą firmy był tradycyjnie leasing pojazdów, którego wartość w pierwszym kwartale 2014 r. wyniosła 641,4 mln złotych. W kategorii pojazdów osobowych i do 3,5 tony Raiffeisen-Leasing był najlepszy w Polsce i wyleasingował ponad 5000 aut za kwotę ponad 500 mln zł netto. Tym samym firma zmniejszyła wyraźnie dystans do najlepszej firmy na rynku i zapowiada, że to nie koniec dynamicznego rozwoju.
– Cieszymy się niezmiernie z wyników pierwszego kwartału 2014 roku. Imponujące wzrosty widoczne w całej branży zaowocowały w Raiffeisen-Leasing rekordowym kwartałem w historii firmy. Wiemy jednak, że obraz prosperującego rynku leasingowego w Polsce jest trochę „podmalowany” przez przejściową zmianę przepisów dotyczącą możliwości odliczenia podatku VAT od pojazdów z homologacją ciężarową. Po prostu wiele firm przyspieszyło decyzje inwestycyjne, żeby zmieścić się w „okienku” fiskalnym. Jakkolwiek jesteśmy bardzo zadowoleni z pierwszego kwartału. Walczymy o pozycję lidera rynku i to jest właśnie tego zapowiedź. Stosując kolarską terminologię: nawiązaliśmy kontakt wzrokowy z liderem i patrzymy do przodu, choć czujemy, że grupa pościgowa ciągnie mocno peleton– powiedział Andrzej Krzemiński, prezes
Raiffeisen-Leasing Polska S.A.
Cały rok 2013 branża leasingowa zamknęła transakcjami o wartości ponad 35 miliardów zł
– co oznacza wzrost o 13% w stosunku do 2012 roku. Perspektywy na bieżący rok, jak widać po wynikach za 1. kwartał, wyglądają jeszcze lepiej.
– Doskonale zdajemy sobie sprawę z naszych mocnych stron, ale jeszcze lepiej znamy nasze obszary wymagające rozwoju. Chcemy bardziej zdywersyfikować nasz biznes. Po pierwsze dlatego, żeby nie uzależniać naszych wyników finansowych od „legislacyjnych okazji” – choć takie zamierzamy oczywiście wykorzystywać, budując nasz udział w rynku. Po drugie – widzimy wyraźnie obszary dużo bardziej dynamicznie rozwijające się niż mediana rynkowa. To np. rynek agro (już teraz firmy leasingowe są głównym partnerem inwestycyjnym dla rolników), sektor nieruchomości, sprzętu medycznego czy IT – dodaje prezes Krzemiński.