Rekordowy wzrost liczby oszustw kartami płatniczymi. Nowe dane NBP

Narodowy Bank Polski opublikował dane o oszustwach w segmencie kart płatniczych w II półroczu 2018 r. W okresie tym liczba oszukańczych operacji zwiększyła się o ponad 20 proc. w porównaniu z danymi sprzed roku.

Fot: Marek Skorupski/FORUM

W drugim półroczu 2018 roku banki zaraportowały 80,4 tys. operacji oszukańczych dokonanych kartami płatniczymi. Dla porównania w II półroczu 2017 r. takich operacji odnotowano niecałe 60 tys. Spadek wystąpił natomiast w przypadku danych raportowanych przez agentów rozliczeniowych, którzy w drugim półroczu odnotowali 12 tys. transakcji oszukańczych (rok wcześniej 17 tys.).

NBP wyjaśnia, że różnica w liczbie oszustw między danymi prezentowanymi przez banki i agentów rozliczeniowych wynika z innego zakresu danych ujmowanych w raportach. Dane od agentów rozliczeniowych nie obejmują bowiem transakcji dokonywanych przez oszustów w bankomatach kartami skradzionymi lub kartami skopiowanymi wraz z PIN-kodem oraz transakcji oszukańczych dokonanych poza granicami kraju kartami wydanymi w Polsce. Z kolei dane z banków nie obejmują bezgotówkowych transakcji oszukańczych dokonanych w Polsce kartami wydanymi w innych krajach, które z kolei są objęte sprawozdawczością od agentów rozliczeniowych.

Źródło: NBP

Jak podaje NBP, w II półroczu 2018 r. 14,9 proc. transakcji oszukańczych wykonano kartami zgubionymi, 31 proc. transakcji kartami sfałszowanymi, a ponad 54 proc. transakcji trafiło do kategorii „Inne”. Zaliczają się tu oszustwa dokonane przez przejęcie numeru karty bez jej fizycznej postaci. W II półroczu 2018 r. największy wzrost w liczbie operacji oszukańczych odnotowano w kategorii Inne, w ramach której dokonano 43.466 oszustw, co oznacza wzrost liczby tych operacji o 8.586, czyli o 24,6 proc. w porównaniu do poprzedniego półrocza.

Większość operacji oszukańczych, bo ponad 82 proc. zrealizowana była poza Polską. Przeważały transakcje typu card not present. Z kolei w transakcjach na terenie kraju przeważały operacje z użyciem kart skradzionych lub zgubionych.

Wartość transakcji oszukańczych w II półroczu wynosiła 22,7 mln zł i była wyższa niż w poprzednim półroczu o 34,5 proc. Pod względem wartości największy udział transakcji oszukańczych odnotowano w transakcjach kartami sfałszowanymi. Zdecydowana większość transakcji oszukańczych pod względem wartości miała miejsce poza terytorium Polski.

W II półroczu oszukańcze transakcje stanowiły zaledwie 0,003 proc. liczby i 0,006 proc. wartości wszystkich transakcji dokonanych kartami płatniczymi. Według NBP pod tym kątem Polska może pochwalić się jednym z najniższych w UE poziomem fraudów w stosunku do ogólnej liczby i wartości transakcji kartowych.