REVERSE LEARNING – I Łańcuckie Forum Ekonomiczne

Jego organizatorem jest Instytut Gospodarki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie a opiekę merytoryczną nad Forum sprawuje prof. dr hab. Jan Winiecki, Prezes Towarzystwa Ekonomistów Polskich, główny ekonomista WestLB Polska S.A., felietonista Tygodnika WPROST a także wykładowca WSIiZ.

Sponsorem Forum jest PZU S.A. oraz Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Signal – Iduna.

W trakcie Forum prezentowane będą doświadczenia nowych członków Unii Europejskiej w zakresie liberalizacji polityki ekonomicznej. Forum będzie podzielone na cztery sesje tematyczne tj. reformy podatkowe, reformy fiskalne, reformy systemu emerytalnego i sytemu zdrowotnego.

Prelegentami będą naukowcy (zaproszeni przez prof. Jana Winieckiego) bezpośrednio zaangażowani w reformowanie postkomunistycznych gospodarek, z:

– Czech

– Słowacji

– Danii

– Polski

– Węgier

W konferencji udział wezmą również wybitni przedstawiciele świata nauki, eksperci i analitycy z instytucji naukowo-badawczych, organizacji międzynarodowych z kraju i zagranicy, m.in. ze: Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Niemiec, Ukrainy, Francji, Czech a także Polski. Liczną grupę zaproszonych stanowią przedstawiciele ośrodków akademickich z kraju.

Prof. dr hab. Jan Winiecki: Idea zorganizowania Forum Ekonomicznego w Łańcucie narodziła się w środowisku naukowym Towarzystwa Ekonomistów Polskich oraz w Instytucie Gospodarki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Forum Ekonomiczne odbędzie się w zabytkowym Zamku w Łańcucie. Miejsce nie jest przypadkowe, gdyż Podkarpacie leżące na pograniczu Europy już teraz staje się łącznikiem między Unią Europejską a krajami Europy Wschodniej. Łańcut leżący w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, centrum gospodarczego, administracyjnego i naukowego południowo-wschodniej Polski, z jedynym na wschodzie kraju lotniskiem pasażerskim, może w przyszłości odegrać znaczącą rolę w demokratyzacji oraz integracji Ukrainy, jak i innych postradzieckich krajów z Unią Europejską.

Głównym celem podjętego przedsięwzięcia jest możliwość wymiany poglądów oraz doświadczeń naukowców z kraju, Europy oraz świata. Będzie to możliwość wymiany myśli międzynarodowego grona: ekspertów, analityków i przedstawicieli życia publicznego o problemach i szansach stojących przed współczesnym światem a zwłaszcza Unią Europejską. Implikacje wynikające z tych rozważań, mają się stać podstawą do opracowywania nowych rozwiązań z dziedziny szeroko pojętej ekonomii. Mają także przyczynić się do popularyzacji często konwencjonalnych metod np. w transformowaniu zacofanych gospodarek krajów niskorozwiniętych.

Forum będzie miało charakter cykliczny, co roku będą poruszane najważniejsze wydarzenia mijających 12 miesięcy. W zamyśle jest wpisanie jego istnienia w świadomości europejskiego życia naukowego. Na płaszczyźnie regionalnej będzie okazją do promocji Ziemi Rzeszowskiej oraz Podkarpacia, co może mieć znaczący wpływ na postrzeganie tych terenów przez potencjalnych inwestorów. Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Łańcucie ma znaczenie opiniotwórcze dla środowisk akademickich Polski oraz Europy zaś bezpośrednim efektem będzie publikacja zawierająca analizy i przemyślenia uczestników dotyczące współczesnych problemów ekonomicznych.

Więcej informacji o Forum na stronie: www.ig.wsiz.edu.pl/forum