Rezerwy walutowe na najwyższym poziomie

W końcu lipca rezerwy dewizowe Polski przekraczały poziom 71,4 mld euro, a w przeliczeniu na walutę USA wynosiły blisko 93,2 mld dolarów.

Z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski 6 sierpnia wynika, że w lipcu wyraźnie powiększył się zasób rezerw walutowych Polski. Rezerwy w przeliczeniu na walutę europejską wynosiły 71 mld 426,6 euro, to jest o 2,1 proc. więcej niż przed miesiącem. Jeszcze bardziej imponująco wygląda dynamika w przeliczeniu na walutę USA – w końcu lipca NBP miał w dyspozycji 93 mld 153,5 mln dolarów, wobec ok. 85,5 mld miesiąc wcześniej. To w dużej mierze efekt zmian kursu euro do dolara (proporcje rezerw w obu tych walutach są zbliżone), ale faktem jest, że – niezależnie od różnic kursowych – zasób rezerw dewizowych Polski rośnie w dość szybkim tempie już od kilkunastu miesięcy. Obecnie rezerwy liczone w euro są wyższe niż przed rokiem o ponad 40 proc.

Systematyczny i znaczący wzrost rezerw dewizowych umacnia wiarygodność naszego kraju. Dowodzi, że Polska jest wiarygodnym płatnikiem w relacjach zewnętrznych, a bank centralny dysponuje odpowiednio dużym zasobem najsilniejszych walut świata, aby w razie potrzeby chronić wartość złotego.

Umiejętne gospodarowanie rezerwami walutowymi Polski jest jednym z najważniejszych zadań Narodowego Banku Polskiego. Wypracowana przez NBP strategia zarządzania rezerwami zakłada lokowanie ich w coraz szerszą gamę instrumentów finansowych w celu maksymalizowania ich zyskowności, jednak priorytetem zawsze jest bezpieczeństwo rezerw i zachowanie niezbędnego poziomu ich płynności.

Źródło: NBP