Rośnie znaczenie funduszy zagranicznych w UFK

W ciągu ostatnich dwóch lat w inwestycyjnej ofercie ubezpieczycieli pojawiło się 69 nowych unit-linked związanych z zagranicznymi funduszami. W tym samym czasie aktywa wszystkich UFK powiększyły się o 130%, a segment obejmujący fundusze zagraniczne wrósł o 609%. I chociaż w ostatnim roku dynamika nowych produktów istotnie spadła, gdyż od czerwca 2006 do czerwca 2007 utworzono tylko 8 nowych produktów, to tempo wzrostu środków segmentu zagranicznego w ciągu ostatniego roku było wciąż znacznie wyższe niż przyrost aktywów wszystkich UFK.

Najwięcej aktywów do funduszy zagranicznych, 662,5 mln PLN, zebrała belgijska grupa KBC dzięki produktom z ochroną kapitału oferowanym przez TUnŻ Warta. Niezwykły jest fakt, że dzięki dominacji KBC, połowę aktywów w segmencie zagranicznych UFK stanowią produkty strukturyzowane. Z całej grupy funduszy zagranicznych największe aktywa zgromadziły fundusze Warta Zysk Nieruchomości UFK oraz Warta Zysk Europejski UFK.

Silną pozycję na rynku UFK związanych z funduszami zagranicznymi posiadają dwie firmy amerykańskie, które w przeciwieństwie do grupy KBC nie posiadają własnej sieci dystrybucji. Franklin Templeton Investments, który w ramach UFK posiada 17 funduszy zebrał łącznie 308,3 mln PLN. Trzeci na liście BlackRock Merrill Lynch, który w ramach UFK oferuje 20 funduszy posiada łącznie 140,2 mln PLN aktywów. Na czwartej pozycji uplasował się Credit Suisse MuliFund Management Company, który zebrał 98,2 mln PLN.

W ramach UFK dużą reprezentację produktową posiadają firmy zagraniczne, które nie posiadają notyfikacji KNF zezwalającej na bezpośrednią dystrybucję. Obok wspomnianego już Credit Suisse są to jeszcze Julius Baer, Fidelity, JPMorgan, Societe General, Alliance Bernstein, Gutman oraz C-Quadrat. Do niedawna do tej grupy zaliczane było również HSBC, ale od września tego roku rozpoczęło dystrybucję w kanale bezpośrednim.

Okazuje się, że dzięki inwestycyjnej ofercie ubezpieczycieli Instytucje zagraniczne mogą skutecznie pozyskiwać kapitał z rynku polskiego bez konieczności posiadania notyfikacji. Aż 65,7% aktywów ulokowanych w zagranicznym segmencie UFK zostało przekazane do funduszy, które nie posiadają zgody KNF na dystrybucję w strukturze otwartej. Jedynie cztery firmy zagraniczne posiadają notyfikację KNF zezwalającą na dystrybucję w architekturze otwartej dla tych samych funduszy, które są dostępne również w ramach UFK. Są to Franklin Templeton Investments, BlackRock Merrill Lynch, HSBC Investments oraz World Investment Opportunity Fund.

Rosnący udział funduszy zagranicznych oferowanych pod postacią UFK pokazuje rosnące zainteresowanie rynkami zagranicznymi oraz jest dowodem na pogłębianie się dywersyfikacji.

PLIK PDF