Rozwód Orange Finanse i mBanku. Orange Finanse zniknie z końcem roku

Marka Orange Finanse zniknie z polskiego rynku bankowego. Po czterech latach działania podmiotu, podano datę wygaszenia współpracy telekomu z mBankiem.

Klienci Orange Finanse otrzymali dziś wiadomość e-mail z informacją o zakończeniu projektu Orange Finanse. Owoc mariażu telekomu Orange z jednym z największych banków komercyjnych – mBankiem zostanie wyłączony 31 grudnia 2018 roku.

Co się stanie z klientami Orange Finanse?

Obie instytucje zapewniają, że klienci nie muszą się martwić o swoje rachunki i kredyty. Zgodnie z formułą działalności Orange Finanse, Orange odpowiadało jedynie za dystrybucje, a faktyczne rozrachunki prowadził mBank – z nim także klienci podpisywali umowy o prowadzenie produktów bankowych.

– Docelowo rachunki, depozyty i kredyty aktywnych klientów zostaną przeniesione na główną platformę bankowości elektronicznej i mobilnej mBanku. Pozwoli to użytkownikom korzystać z szerokiej gamy produktów, usług oraz funkcjonalności dostępnych w ramach mBanku. O poszczególnych etapach poinformujemy z wyprzedzeniem – czytamy w wiadomości.

Z informacji „Pulsu Biznesu” wynika, że pod szyldem Orange Finanse obsługiwano 440 tys. klientów. Miałby to być także powód rozstania Orange i mBanku, bo w zamierzeniu marka miała prowadzić obsługę 1 mln klientów.

Koniec Orange Finanse, czas na Orange Bank?

Orange Polska zdradziło jednak, że nie zamierza rezygnować z bankowości – tym razem już nie jedynie jako branding i opakowanie, a bank z krwi i kości. Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku Orange Bank został uruchomiony w ojczyźnie telekomu – Francji. Instytucja działa nam na podstawie własnej licencji bankowej i celuje w akwizycję 2 mln klientów w ciągu najbliższych lat, chcąc obsługiwać co czwartego użytkownika w segmencie banków wyłącznie internetowych we Francji. Bank powstał na bazie Groupama Banque, w którym 65% udziałów kupiło wcześniej Orange. Prezesem całego przedsięwzięcia został Andre Coisne, który wcześniej uruchamiał bankowość internetową dla francuskiego ING Direct i BforBanku – marki Credit Agricole.

Niewykluczone, że po nowym roku Orange Bank trafi i nad Wisłę – licencja uzyskana we Francji pozwala Orange na prowadzenie działalności bankowej także w innych krajach europejskich – a więc i w Polsce. Telekomowy bank nie był też w Polsce osamotniony – na polskim rynku bankowym działają także rodacy: Credit Agricole, Bank BGŻ BNP Paribas czy Societe Generale pod postacią eurobanku.

Orange Polska w komunikacie poinformowała, że decyzja o zakończeniu współpracy wynika z intencji Orange Polska, aby kontynuować rozwój usług mobilnej bankowości w oparciu o własne aktywa i strategię. – Usługi finansowe pozostają istotnym filarem usług uzupełniających dla oferty telekomunikacyjnej Orange Polska. Zarząd obecnie pracuje nad nowym modelem biznesowym w tym obszarze, który najlepiej będzie spełniał potrzeby klientów i przyczyni się do tworzenia wartość dla Orange Polska. Nowy model biznesowy będzie wspierany przez kompetencje i doświadczenie Grupy Orange – napisano w komunikacie.