Rzecznik zwrócił uwagę, że opodatkowując zyski ze sprzedaży akcji pracowniczych, „państwo czerpie korzyści z tytułu tego, że jego organy działały niezgodnie z prawem”.
Rzecznik zwrócił się do minister finansów Teresy Lubińskiej ponownie, ponieważ napływają wciąż do niego skargi od nabywców akcji pracowniczych Banku Handlowego. RPO uznał, że resort finansów powinien rozwiązać problem i przekazał resortowi dodatkową argumentację w tej sprawie.
RPO podkreśla, że kluczowe jest ustalenie, czy akcje kupione przez pracowników były zwolnione z podatku czy tez nie. Rzecznik wskazał, że orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego przyjmuje, iż zyski ze sprzedaży akcji pracowniczych nie powinny być zwolnione z podatku, ponieważ akcje pracownicze nie mogły zostać dopuszczone do obrotu publicznego – informuje PAP.
Jednak RPO przypomniał, że w marcu 1997 r. rząd zgodził się na prywatyzację Banku Handlowego oraz na sprzedaż pracownikom części akcji, zaś ministerstwo finansów nie zgłaszało uwag do prospektu emisyjnego. Prospekt został zatwierdzony przez ówczesną Komisję Papierów Wartościowych (dziś Komisja Papierów Wartościowych i Giełd).
KPWiG wyjaśniała w marcu 2000 r, że „użyty termin »publiczna oferta« odnosi się do wszystkich wprowadzonych do publicznego obrotu akcji serii A”. Dotyczyło to także akcji pracowniczych. W jednym z pism ministerstwa finansów wskazywano też, że akcje pracownicze sprzedawano w ramach oferty publicznej.
Zdaniem RPO „nie ulega wątpliwości”, że KPW dopuściła do publicznego obrotu akcje Banku Handlowego, w tym także – akcje pracownicze. Albo więc dopuszczenie akcji pracowniczych nastąpiło zgodnie z prawem i w związku z tym sprzedaż tych akcji winna być wolna od podatku, albo „dopuszczenie akcji pracowniczych do obrotu publicznego nastąpiło z rażącym naruszeniem prawa”.
Rzecznik wskazał, że orzeczenia sądów administracyjnych stwierdzają, że dopuszczenie akcji pracowniczych nastąpiło z naruszeniem prawa. W tych okolicznościach – dodał RPO – sytuacja nabywców akcji pracowniczych została spowodowana „w wyniku niezgodnych z prawem działań organów władzy publicznej”. Tymczasem, zdaniem rzecznika, podatnicy mieli prawo mieć zaufanie do decyzji władz.
Zdaniem RPO, poszkodowani podatnicy mają prawo do odszkodowania, zaś Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone pracownikom Banku Handlowego.