RPP przed trudną decyzją

Część ekonomistów oczekuje, że na najbliższym posiedzeniu, które odbędzie się 30-31 sierpnia, Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Możliwe jest jednak, że stopy procentowe pozostaną bez zmian. Członkowie rady są bowiem bardzo podzieleni w ocenie sytuacji gospodarczej i wynikających z niej wnioskach dla polityki monetarnej.

Obecna sytuacja, w tym tendencje inflacyjne sugerują, że Rada Polityki Pieniężnej powinna zacząć się zastanawiać nad zmianą nastawienia w polityce monetarnej na neutralne z łagodnego, a nie nad dalszymi redukcjami stóp procentowych – powiedział niedawno w radiu PIN Dariusz Filar, członek rady. Uznał, że przestrzeń dla obniżek stóp procentowych uległa wyczerpaniu.

Natomiast Stanisław Nieckarz w wywiadzie dla Reutersa stwierdził, że jest jeszcze przestrzeń do obniżki stóp procentowych, ponieważ inflacja jest niska, a Rada Polityki Pieniężnej powinna podjąć zdecydowane działania, jeżeli okaże się, że w drugim kwartale gospodarka nadal rozwija się słabo. Zaznaczył, że słabsze niż oczekiwano dane o produkcji przemysłowej w lipcu zwiększają niepewność co do spodziewanego w połowie tego roku ożywienia gospodarczego.

Z wypowiedzi w mediach członków RPP wynika, że obecnie zwolenników i przeciwników obniżki stóp w, radzie jest taka sama liczba. Ekonomiści spodziewają się jednak obniżki stóp procentowych – podaje „Gazeta Prawna”.