Rusza 4. edycja Akademii Rodzinnych Finansów

22 czerwca w Warszawie rozpoczyna się kolejny cykl bezpłatnych warsztatów edukacyjnych dla kobiet pragnących jeszcze efektywniej zarządzać domowym budżetem.

Eksperci Akademii Rodzinnych Finansów w całej Polsce będą pokazywali, w jaki sposób wydawać mniej niż dotychczas i jak oszczędzać bez większych wyrzeczeń. W tegorocznej edycji darmowych szkoleń może wziąć udział nawet tysiąc kobiet.

„Domowy budżet prawie zawsze jest zbyt skromny, by wystarczyło na wszystkie niezbędne wydatki” – mówiła przed warsztatami większość z kilkuset kobiet, które dotychczas wzięły udział w warsztatach Akademii Rodzinnych Finansów. Jednak te, które w nich uczestniczyły wiedzą już, że całkiem spore kwoty wydajemy niepotrzebnie i często bez zastanowienia. Dlatego eksperci Akademii Rodzinnych Finansów ruszają w Polskę, by uczyć racjonalnego planowania domowych budżetów i podpowiadać najlepsze sposoby gromadzenia oszczędności na gorsze chwile.

Pierwszym miastem, w którym odbędzie się darmowe szkolenie dla kobiet zarządzających domowymi finansami będzie Warszawa. Kolejne warsztaty planowane są w Częstochowie i Sosnowcu. „Nasi eksperci zawitają w sumie do kilkunastu miast, również tych małej i średniej wielkości, których mieszkanki dotychczas nie miały możliwości zdobycia lub pogłębienia wiedzy o efektywnym gospodarowaniu domowym portfelem” – mówi Piotr Janiszewski, koordynator Akademii Rodzinnych Finansów.

Z licznych badań, między innymi Diagnozy Społecznej 2009, wynika, że jedną z podstawowych barier rozwoju społeczeństwa jest niska znajomość nie tylko rynku usług finansowych, ale również elementarnych zasad zarządzania rodzinnymi finansami. Podobne wnioski płyną z doświadczeń Narodowego Banku Polskiego, który edukację finansową Polaków uznał  za jeden ze strategicznych celów polskiego banku centralnego na lata 2010-2012.

W ubiegłorocznej edycji Akademii Rodzinnych Finansów wzięło udział ponad dwieście kobiet z dziesięciu miast. Ponad 70% uczestniczek bezpłatnych warsztatów zaczęło planować swoje finanse. Blisko 90% pań przyznało, że stosuje porady Akademii Rodzinnych Finansów w codziennym gospodarowaniu domowym budżetem, a ponad 88% stwierdziło, że, kierując się wiedzą wyniesioną z warsztatów, ogranicza zbędne wydatki i regularne sporządza listy zakupów, co pozwala na gromadzenie oszczędności.

Akademia Rodzinnych Finansów to program edukacyjny prowadzony przez Provident Polska od 2007 roku. Jego głównym celem jest szerzenie wiedzy i rozwijanie umiejętności potrzebnych do efektywnego zarządzania domowymi budżetami. Eksperci akademii, kształtują w całej Polsce pozytywne wzorce i świadomą postawę wobec finansów. Podczas warsztatów uczą, jak unikać kryzysowych sytuacji finansowych oraz w jaki sposób, dzięki wielu łatwym i skutecznym zabiegom, można zacząć oszczędzać, dysponując nawet niewielkimi dochodami.

Prowadzenie działań z zakresu edukacji finansowej to główna część strategii CSR Providenta. „Edukacja finansowa niesie ze sobą korzyści dla wszystkich , zarówno konsumentów, jak i instytucji finansowych. Konsumenci zyskują wiedzę i umiejętności, dzięki którym mogą efektywnie gospodarować własnymi pieniędzmi. Dla instytucji finansowej dobrze wyedukowany klient to najlepszy partner” – mówi Piotr Janiszewski, koordynator programu.

Głównym narzędziem edukacyjnym, ułatwiającym edukację finansową w ramach Akademii Rodzinnych Finansów jest strona internetowa www.AkademiaRodzinnychFinansow.pl. To kompendium wiedzy o domowych finansach. Uzupełnieniem programu są bezpłatne warsztaty pt. „Z kobietami o finansach”, czyli szkolenia z zakresu zarządzania domowym budżetem.

Źródło: Provident Polska