PZU rozpoczął kampanię reklamową oferty ubezpieczeń komunikacyjnych skierowanej do młodych posiadaczy pojazdów, którzy dopiero zaczynają swoje doświadczenia z rynkiem ubezpieczeń.
W PZU mogą oni zdobywać zniżki na OC i AC bez zbędnych komplikacji i ubezpieczyć auto bez współwłasności ze starszymi. To niestandardowe rozwiązanie jest zachętą dla tych młodych kierowców, którzy pomimo młodego wieku jeżdżą odpowiedzialnie i bezszkodowo.
Pod hasłem „Kiedy młodość uskrzydla, koszty uziemiają – umów się z agentem bez babci” PZU promuje swoją ofertę, w której proponuje korzystniejszą cenę OC i AC dla kierowców do 26 roku życia z samodzielnie wypracowanymi zniżkami za bezszkodowość lub z pierwszą polisą, a także dodatkowe opcje obniżające składkę w AC.
– PZU w swojej ofercie odchodzi od szablonowych rozwiązań stosowanych powszechnie na rynku, przewidujących zwyżki dla młodych kierowców uzależnione od ich wieku lub okresu posiadania prawa jazdy. Nie wszyscy młodzi ludzie są „szkodowymi” kierowcami, a PZU dostrzega to i stara się tak kształtować cenę, aby zachęcić młodych posiadaczy pojazdów do samodzielnego zdobywania zniżek za bezszkodowość – powiedziała Katarzyna Grześkowiak, dyrektor ds. produktów komunikacyjnych w PZU.
Dzięki tej propozycji popularna współwłasność pojazdu z kimś ze starszego pokolenia, w celu „odziedziczenia” wypracowanej przez niego wysokiej zniżki nie musi być nieodłącznym elementem ułatwiającym ubezpieczenie swojego auta młodym ludziom. Dodatkowo AC w PZU zawiera opcje godne rozważenia przez tych kierowców, którzy są najbardziej pewni swoich umiejętności – skorzystanie z nich może doprowadzić do uzyskania ceny ubezpieczenia AC takiej samej jak dla starszych klientów PZU.
– Rozwiązanie zaproponowane przez PZU ułatwia młodym właścicielom samodzielny start w ubezpieczenia, bez pomocy i narażania portfela rodziców lub dziadków, a także sprzyja samodzielnemu zdobywaniu zniżek, np. niwelujemy niewielką, ale nabytą samodzielnie zniżkę za bezszkodową jazdę mniejszymi zwyżkami za wiek. Dodatkowo w AC dajemy wybór: udział własny lub zwyżka, podczas gdy większość rynku nalicza zwyżkę i nie proponuje innej opcji – dodała Katarzyna Grześkowiak.
Młody właściciel pojazdu (w PZU w wieku poniżej 26 lat), który u wielu innych ubezpieczycieli, ze względu na swój wiek dostałby zwyżkę w ubezpieczeniu AC, w PZU może mieć taką samą cenę jak starsi, jeżeli wybierze opcję z udziałem własnym; udział własny zadziała w przypadku szkody, ale młodzi właściciele pojazdów, którzy unikną szkody, zaoszczędzą na składce AC.
Dodatkowo PZU nie bierze pod uwagę okresu posiadania prawa jazdy, czyli krótki okres posiadania prawa jazdy nie wpływa na składkę ani na warunki ubezpieczenia.
Według statystyk policji ponad 40% wypadków powodują kierowcy w wieku 18-24 lat, dlatego u wszystkich ubezpieczycieli młodzi kierowcy, lub kierowcy o krótkim okresie posiadania prawa jazdy płacą wysokie składki. Ubezpieczyciele zazwyczaj stosują w OC i AC zwyżkę za wiek lub za staż posiadania prawa jazdy. W praktyce młodzi klienci firm ubezpieczeniowych stosują więc różne metody na uzyskanie niższej składki, niż to wynika z ich przebiegu ubezpieczenia. Najpopularniejsze jest zarejestrowanie auta np. na rodziców lub dziadków, lub dopisanie do dowodu rejestracyjnego w pojeździe należącym do np. rodziców nastolatka (często jeszcze przed uzyskaniem przez niego prawa jazdy), po to aby umożliwić mu nabycie zniżki za bezszkodowość. Z tego powodu wiele młodych osób, które dopiero co uzyskały prawo jazdy i kupiły pierwszy samochód posiada już sporą zniżkę, pomimo że do jej nabycia potrzeba zazwyczaj 6-8 lat bezszkodowego ubezpieczenia. Rozwiązanie to ma jednak podstawową wadę: w razie szkody to starsi ponoszą konsekwencje w postaci utraty części zniżek. Innym, stosowanym przez młodych kierowców sposobem jest rejestracja samochodu na członka rodziny, posiadającego prawo jazdy, lecz z niego nie korzystającego, np. na babcię lub dziadka. W związku z tym zakłady ubezpieczeń stosują często rozwiązanie polegające na podwyższeniu składki, jeżeli z pojazdu ma korzystać młoda osoba lub mająca prawo jazdy od niedawna.
Źródło: PZU