Ruszają zapisy na certyfikaty inwestycyjne IPOPEMA Fine Wine

Pierwszy w Polsce zamknięty fundusz inwestycyjny, oparty o inwestowanie w wina – IPOPEMA Fine Wine FIZAN, rozpoczyna przyjmowanie zapisów na certyfikaty uczestnictwa. Certyfikaty inwestycyjne serii D będą dostępne od 20 czerwca do 15 lipca 2011 r.

Rynek wina

W opinii wielu ekspertów, inwestycje w wino stają się obecnie jednym z najciekawszych i najbardziej perspektywicznych sposobów lokowania kapitału. – Rynek wina cały czas dynamicznie się rozwija, a indeksy (Liv-ex 100, Liv-ex Fine Wine 50) rosną o kilkadziesiąt procent w skali roku. Co ważne, absolutnie dominującymi uczestnikami rynku są konsumenci, a nie spekulanci. Poziom cen wyznaczany jest przez czystą grę podaży (stale malejącej) i zwiększającego się popytu. Tym samym ryzyko wystąpienia „bańki spekulacyjnej” jest relatywnie niewielkie – zaznacza Marcin Piwecki, prezes zarządu Wine Advisors, spółki zajmującej się inwestowaniem aktywów Funduszu.

Zachowując selektywny dobór win można osiągnąć wyniki jeszcze lepsze niż opisane przez indeksy rynku – przykładowo, cena skrzynki Carruades de Lafite (rocznik 2004) w okresie: czerwiec 2005 – czerwiec 2011 wzrosła 22 razy, z 150 GBP do 3 330 GBP, co daje roczną średnią stopę zwrotu na poziomie 68%. – W ostatnich latach można zaobserwować silny wzrost popytu na wino, wobec odbudowującego się po kryzysie roku 2009 zapotrzebowania konsumentów z Europy i Ameryki oraz gwałtownego wzrostu popytu w Rosji i Chinach. Popyt szybko rośnie, w miarę zwiększania się liczby osób konsumujących dobra luksusowe – mówi Jarosław Wikaliński, prezes zarządu IPOPEMA TFI.

Portfel Funduszu

Portfel winny Funduszu składa się z dwóch podstawowych elementów: win kupowanych „en primeur” (zakup wina leżakującego w beczkach – kupujący wykłada żądaną kwotę w chwili zawarcia transakcji i odbiera wino, gdy trafia na rynek), stanowiących ok. 10%-15% portfela oraz starszych roczników, kupowanych na rynku wtórnym. Strategia Funduszu przewiduje zaangażowanie w aktywa klasy Investment Grade Wines, którą tworzą wina z regionu Bordeaux (Premiers Crus: Lafite-Rothschild, Margaux, Latour, Mouton – Rothschild, Haut Brion, Deuxiemes Crus oraz Troisiemes Crus) i wybrane chateau z Burgundii. Zakupione wina mają przynajmniej 90 punktów (klasyfikacja: „wybitne”) wg systemu oceny Roberta Parkera, znanego krytyka i dziennikarza, specjalizującego się w tematyce win. Przy tworzeniu portfela doradza Piotr Kamecki – Mistrz Polski Sommelierów w 1998 roku, znawca wina i specjalista w zakresie inwestowania w wino. Zakupione wina, czyli aktywa funduszu, przechowywane są (ze względów celnych i podatkowych) w winnicach w Londynie i Bordeaux, w optymalnych warunkach, zapewniających im bezpieczeństwo, odpowiednią temperaturę i wilgotność. Całość jest ubezpieczona (wartość rynkowa w momencie zajścia ewentualnego zdarzenia), zapewniona jest kontrola butelek, etykiet i opakowań w momencie wejścia i wyjścia z magazynu.
 

Realizacja strategii

Zarządzający funduszem IPOPEMA Fine Wine realizuje strategię „buy and hold”, polegającą na niskiej rotacji portfela i optymalizacji momentu sprzedaży. Wycena aktywów dokonywana jest co kwartał. Zarządzający identyfikuje pozycje, których potencjał wzrostu wartości może stać się ograniczony i kieruje je wówczas do sprzedaży. Główną drogą zamykania pozycji jest odsprzedaż na rynku Liv-ex (London International Vintage Exchange, wiodąca giełda handlu markowymi winami), gdzie funkcjonują zarówno inwestorzy finansowi, kolekcjonerzy, jak i renomowane firmy winiarskie. Opcjonalnie, Fundusz dopuszcza również możliwość zamykania pozycji do Uczestników Funduszu w formie zamkniętych aukcji.

Informacje techniczne:

Czas trwania funduszu jest przewidziany do 20 czerwca 2016 r. Cena emisyjna jednego certyfikatu wynosi 10 284,59 zł. Minimalny zapis obejmuje 23 certyfikaty (bariera wejścia wynosi równowartość co najmniej 50 tys. EUR). Dystrybucja: Ipopema Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych.

Źródło: IPOPEMA Securities