Ruszają zwolnienia grupowe w Santander Bank Polska. Pracę straci nawet 1400 osób.

Santander Bank Polska zamierza zwolnić do 1400 pracowników, czyli 11 proc. załogi. To efekt fuzji z Deutsche Bankiem, do której doszło jesienią 2018 r. Po jej sfinalizowaniu bank przejął 1800 pracowników etatowych i 112 placówek.

Każda fuzja bankowa wiąże się ze zwolnieniami. Nie inaczej jest w przypadku ostatniego połączenia Santander Banku Polska z wydzieloną częścią Deutsche Banku. Mimo iż jeszcze jesienią przedstawiciele zapewniali redakcję PRNews.pl, że nie ma planów zwolnień, to jednak rzeczywistość szybko zweryfikowała te deklaracje.

fot. Wojciech Boczoń, Bankier.pl

Jak poinformował dziś Santander w komunikacie, zarząd zamierza przeprowadzić zwolnienia grupowe. Będą prowadzone od lutego do końca grudnia 2019 r. W ich wyniku pracę straci do 1400 pracowników, co stanowi 11 proc. załogi. Po listopadowej fuzji bank przejął 1800 pracowników Deutsche Banku i 112 placówek.

„Bank rozpoczął konsultacje ze związkami zawodowymi, które potrwają do końca stycznia br. Przedmiotem uzgodnień ze stroną społeczną będą terminy, zakres, warunki, kryteria doboru oraz ostateczna liczba pracowników objętych procesem. Po zakończeniu konsultacje, które w świetle prawa w trakcie ich prowadzenia objęte są klauzulą poufności, bank przekaże informacje o tych ustaleniach.

Bank zadecydował o uruchomieniu programu zwolnień mając na względzie potrzebę przeorganizowania modelu biznesowego, poprawę sprawności i efektywności kosztowej organizacji,  w tym redukcję dublujących funkcji i procesów, które są już realizowane przy użyciu nowych technologii.

Jako instytucja prowadząca odpowiedzialny biznes dołożymy wszelkich starań, aby program zwolnień grupowych odbywał się według najlepszych praktyk i z poszanowaniem wszystkich zasad. Osobom, które nie odnajdą miejsca w transformującej się organizacji, zapewnimy odpowiednie i transparentne warunki odejścia. Dodatkowo przygotowujemy program wsparcia w ponownym wejściu na rynek pracy” – czytamy w oświadczeniu przesłanym dziś do redakcji PRNews.pl.

Zwolnienia grupowe prowadzi także Deutsche Bank. W wydzielonej części, która obsługuje korporacje i kredyty walutowe, pracę straci 155 osób. Po fuzji z Santander Bank Polska w Deutsche Banku zostało 520 pracowników.

Jesienią doszło także do połączenia wydzielonej części Raiffeisen Polbanku z BGŻ BNP Paribas. Także i w tym przypadku ogłoszono zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych. Pracę może stracić nawet 2200 osób.