Ruszyła IV edycja Plebiscytu Polska Architektura 2011

Jaki był dla polskiej architektury rok 2011? Co po nim zostanie w polskim krajobrazie? Które budynki są najbardziej warte uwagi? Wortal Sztuka-Architektury.pl już po raz czwarty zaprasza do wspólnego architektonicznego podsumowania minionego roku! Głosowanie w plebiscycie Polska Architektura 2011 trwa od 23 marca do końca kwietnia 2012 r.

W tegorocznym plebiscycie o głosy walczy blisko pięćdziesięciu kandydatów w dziewięciu kategoriach: Kultura i nauka, Nowe i stare, Dom i mieszkanie, Biura i przemysł, Ekologia, Sport, Przestrzeń publiczna i transport, a także Wydarzenie roku 2011 i Nadzieja roku 2011 (najlepszy projekt roku). 

„PGE Arena w Gdańsku, RKW Rhode Kellermann Wawrowsky”

Są wśród nich zarówno tak duże realizacje, jak wzniesione na Euro 2012 stadiony w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach (HS99), biurowiec Prosta Tower (Kuryłowicz & Associates) w Warszawie czy luksusowy apartamentowiec Thespian we Wrocławiu (Maćków Pracownia Projektowa), jak i inwestycje o znacznie mniejszej skali, co nie znaczy, że mniej interesujące. Wśród tych ostatnich znaleźć można min. Dom zero schodów Przemka Kaczkowskiego i Oli Targonskiej, rozbudowę Malarni – sceny kameralnej Teatru Polskiego w Poznaniu (Jerzy Gurawski i trabendo),  demonstracyjny dom pasywny pod Złotowem w Wielkopolsce (Dom Architektów) czy biuro pracowni projektowych Komin73 na terenie Soho Factory przy ul. Mińskiej w Warszawie (Super Super / Projekt Praga / WWAA). Nie zabrakło także rozbudzających wyobraźnię projektów, takich jak Logica Tower, czyli wieża logistyczna autorstwa Katarzyny Buczkowskiej i Otylii Danielewicz-Labackiej (One Architekci).

„Dom zero schodów, Przemek Kaczkowski i Ola Targonska”

 

„Drapacz chmur, Katarzyna Buczkowska i Otylia Danielewicz-Łabacka”

Pełną listę kandydatów wraz z linkami odnoszącymi do ich prezentacji znaleźć można już teraz na stronie głównej portalu.

Nominacje w konkursie tradycyjnie już wyłonione zostały dwutorowo. Część z nich wskazali zaproszeni eksperci:

Ich propozycje uzupełnione zostały przez czytelników portalu – obserwatorów i projektantów zrealizowanych budynków.

Tradycyjnie też, dwutorowo wybrani zostaną laureaci konkursu: będą wśród nich faworyci publiczności głosującej za pośrednictwem internetu oraz zwycięzcy wskazani przez profesjonalne jury.

Głosy w plebiscycie Polska Architektura 2011 można oddawać do końca kwietnia za pomocą formularza znajdującego się w dolnej części strony głównej wortalu.

Źródło: Sztuka-Architektury.pl