Rynek dostawców części dla przemysłu samochodowego pod lupą ekspertów z Atradius

Atradius jeden z największych na świecie ubezpieczycieli należności, zdecydował o przeprowadzeniu dokładnej analizy niemieckiego rynku dostawców podzespołów motoryzacyjnych. Zainteresowanie tą branżą, wynika z występujących w niej problemów i zagrożeń, w tym m. in. wysokiej ceny energii i surowców oraz kryzysu na rynku kredytowym.

Niekorzystne trendy, będą najbardziej odczuwalne dla przedsiębiorstw średniej wielkości i tych o niskim kapitale. Kryzys kredytowy zwiększa poziom ryzyka dostawców branży motoryzacyjnej, finansowanych przez instytucje typu „private equity”. W korzystnej sytuacji znajdują się przedsiębiorstwa, które w okresie dobrej koniunktury podjęły odpowiednie działania zabezpieczające ich pozycję.

„Nasze analizy pokazały, że rynek dostawców podzespołów dla branży motoryzacyjnej, zmaga się z ciągłymi wyzwaniami i zmianami. Z uwagi na brak wystarczających środków, obecną, niekorzystną sytuację, najbardziej odczują przedsiębiorstwa średniej wielkości, o stosunkowo niewielkim kapitale. W tym momencie, niezwykle trudno jest pozyskać dodatkowe środki na rynku finansowym, a to ogranicza ich możliwości adaptacji do bieżących trendów” – stwierdził Michael Karrenberg, Dyrektor ds. Zarządzania Ryzykiem Atradius Credit Insurance N.V.

Wpływ na sytuację w sektorze dostawców podzespołów motoryzacyjnych, ma wiele czynników. Rosnące ceny surowców i energii, warunkują złą sytuację dla przemysłu przetwórstwa metalowego, gdzie wzrost kosztów dostawcy, transferowany jest na odbiorców końcowych. Istotny jest także spadek sprzedaży samochodów. Wysokie ceny ropy i zawirowania związane z podatkiem drogowym, budzą niepewność niemieckich konsumentów i sprawiają, że decyzje o zakupie auta, są odkładane w czasie. Eksperci z firmy Atradius, nie widzą obecnie żadnych czynników, które mogą zahamować to zjawisko.

„Dotychczasowe wyniki finansowe, przekazywane przez producentów aut – zapowiedzi spadku zysków Daimler’a i BMW oraz kwartalna strata General Motors – są bardzo niepokojącym sygnałem dla ich dostawców” – uważa Michael Karrenberg.

Kolejnym problemem dla dostawców jest „insourcing” produkcji. Producenci samochodów, decydują się na produkowanie podzespołów we własnych fabrykach, w wyniku czego obroty sektora dostawców części, dla tej gałęzi przemysłu, będą się zmniejszać.

Analizy przeprowadzone przez Atradius pokazują jednak, iż część firm dobrze przygotowała się do obecnej sytuacji, przewidując ją i podejmując w porę odpowiednie działania. Z tego powodu eksperci Atradius podkreślają, iż ryzyko należy oszacować indywidualnie dla każdego podmiotu.