Rynek mieszkań wakacyjnych należy do segmentu rynku mieszkaniowego w Polsce o dużym potencjale rozwojowym. Mimo że czas kryzysu nie sprzyja popytowi na produkty luksusowe – za jakie wciąż postrzegane są inwestycje w popularnych lokalizacjach wakacyjnych – to bieżąca oferta deweloperska jest całkiem okazała.
Liczba lokali mieszkalnych, wakacyjnych oferowanych przez deweloperów do sprzedaży sięga obecnie około 4 – 4,5 tys. mieszkań w skali całego kraju. Najbardziej rozwiniętym pod tym względem rynkiem jest obszar nadmorski. Całkiem bogatą ofertę posiadają również miejscowości górskie. Zdecydowanie słabiej na tym tle kształtują się pojezierza.
Na podstawie monitoringu REAS obserwujemy, że poziom oferty rynkowej daje osobom zainteresowanym zakupem mieszkania wakacyjnego dość szeroki wybór pod względem liczby dostępnych ofert. Jest on jednak stosunkowo mało zróżnicowany pod względem geograficznym. Oferta nadmorska skupia się przede wszystkim w najbardziej znanych kurortach: Kołobrzegu, Międzyzdrojach, fragmentu wybrzeża w rejonie Półwyspu Helskiego. Niemal połowa wszystkich oferowanych mieszkań wakacyjnych w miejscowościach górskich zlokalizowanych jest w rejonie powiatu tatrzańskiego, z najbardziej pod tym względem rozwiniętym Zakopanem i jego okolicami. W rejonie Beskidów są to przede wszystkim Krynica-Zdrój, Wisła, Ustroń, natomiast w rejonie Sudetów przede wszystkim Karpacz. Mniejsze miejscowości wciąż w wielu przypadkach nie posiadają dużego wyboru mieszkań na sprzedaż, choć w ostatnim czasie widać wzrost zainteresowania deweloperów również i tymi mniej popularnymi lokalizacjami.
Obecna oferta to w znacznym stopniu mieszkania gotowe, dostępne od zaraz. Świadczy to o mocno ograniczonym potencjale popytu, w obecnych warunkach rynkowych i ograniczonym dostępie do kredytów. Nie zmienia to faktu, że deweloperzy w minionych kwartałach nie byli skłonni znacznie obniżać cen wywoławczych. Nie wyklucza to jednak możliwości uzyskania rabatu w stosunku do pierwotnej ceny w drodze negocjacji. Zakres cen ofertowych w przypadku miejscowości górskich odzwierciedla w pewnym sensie ich atrakcyjność turystyczną. Bez wątpienia rekordy cenowe bije tutaj Zakopane wraz z pobliskimi miejscowościami z cenami mieszkań sięgającymi nawet 19,000 PLN za m kw. Za prestiż posiadania nieruchomości w tym kurorcie trzeba zapłacić sporo, jednak gdy przyjrzymy się takiemu zakupowi pod kątem inwestycyjnym nawet taka cena mieszkania może niekiedy okazać się uzasadniona w zestawieniu potencjalnego strumienia dochodu z najmu. Znane ośrodki górskie funkcjonują całorocznie, a nie tylko w sezonie zimowym, co daje inwestorowi szanse na wysoką stopę zwrotu. Mniej popularne miejscowości oferują nieco niższe ceny sprzedaży mieszkań, niekiedy nawet w cenach poniżej 5,000 PLN za m kw. Warto jednak pamiętać, że cena to również pochodna dostępu do atrakcji i usług turystycznych w ramach samych miejscowości.
Interesująco pod tym względem przedstawia się również oferta nieruchomości u naszych południowych sąsiadów. Zainteresowanie ze strony polskich nabywców jest dość spore, stąd wielu deweloperów oraz agencji nieruchomości oferuje bezpośrednią pomoc polskim nabywcom mieszkań. Ceny nawet w bardzo znanych ośrodkach zimowych są niższe niż w kraju, a oferta zimowych atrakcji turystycznych wydaję się przewyższać to co mają do zaproponowania Polskie kurorty. O ile więc nabywcom nie zależy bezpośrednio na mieszkaniu w Zakopanem i Karpaczu a niewiele dłuższy czas dojazdu nie jest istotną przesłanką decydującą o wyborze miejsca warto zainteresować się ofertą mieszkań zlokalizowanych na Słowacji i w Czechach.
Badając obszar nadmorski można zaobserwować że szczególna koncentracja inwestycji skupia się na zachodniej części Pomorza oraz rejon Zatoki Gdańskiej. Cena w tych miejscach jest wypadkową ograniczonej podaży atrakcyjnych gruntów położonych w pobliżu morza oraz atrakcyjności turystycznej. Z racji dużych wahań liczby turystów w trakcie roku o potencjale inwestycyjnym w przypadku nieruchomości nadmorskich decyduje status miejscowości. Z racji znacznego zainteresowania turystyką uzdrowiskową rejony wybrzeża o stosunkowo wysokim natężeniu ruchu turystycznego poza sezonem wakacyjnym posiadają jednocześnie najdroższą ofertę rynkową.
Oferta deweloperska skupia się również głównie na znanych kurortach, choć również w mniejszych miejscowościach można też znaleźć ciekawe oferty. Zdecydowanie najdroższymi lokalizacjami nadmorskimi pozostają Kołobrzeg, Międzyzdroje oraz Półwysep Helski oraz Sopot, gdzie przeciętne ceny w projektach mieszkaniowych znacznie przekraczają poziom 10,000 PLN z m kw.
Rynek wakacyjny w skali całego kraju wciąż jeszcze pozostaje we wczesnym stadium swojego rozwoju. Dziś trudno mówić tu o w pełni wykształconych segmentach. Głównym odbiorcą projektów wakacyjnych nadal pozostaje grupa ludzi o ponadprzeciętnych dochodach. Przygotowując się do zakupu warto zrobić dobre rozpoznanie rynku, ponieważ przy tak dużej konkurencji już dziś istnieje szansa na wyszukanie dobrej okazji.
Źródło: REAS