Rynek pracy marketingowców w 2008 roku

Rynek pracownika? Nie w marketingu. W 2008 roku niewiele ponad 2% wszystkich ofert pracy stanowiły propozycje zatrudnienia dla marketingowców.

W całym 2008 roku w portalu Pracuj.pl pojawiło się 4764 ofert pracy na stanowiska związane z marketingiem, nieco mniej niż w 2007 roku, kiedy takich ogłoszeń ukazało się ponad 5200.

Najwięcej ofert pracy w 2008 roku skierowanych było do specjalistów ds. marketingu. Ponad 10% wszystkich propozycji zatrudnienia dotyczyło tego właśnie stanowiska. Na liście najpopularniejszych stanowisk znalazły się także stanowiska menedżerskie: w 2008 roku pojawiło się blisko 400 propozycji dla menedżerów marketingu, produktu i marki.  W zestawieniu Top10 znalazły się także dwa stanowiska związane z promocją bezpośrednią: merchandiser i hostessa.

Wśród ofert pracy dla marketingowców pojawiło się dużo propozycji wymagających wąskiej specjalizacji w określonej dziedzinie marketingu. Przykładem mogą być stanowiska związane z marketingiem internetowym w wyszukiwarkach (SEM) czy pozycjonowaniem i optymalizacją stron internetowych (SEO). W 2008 roku opublikowano około 70 ofert pracy związanych z tymi specjalizacjami.

Największe zapotrzebowanie na marketingowców zgłaszały – co naturalne – firmy z branży marketingowej. Prawie 2 na 10 ofert pochodziło więc z domów mediowych, agencji reklamowych, agencji interaktywnych. Niewiele mniej ofert pracy zamieściły firmy działające w branży handel i sprzedaż. Na kolejnych miejscach znalazły się instytucje finansowe, firmy telekomunikacyjne i technologiczne, agencje nieruchomości oraz firmy z branży FMCG.  Łącznie z tych 6 branż pochodziło ponad 60% wszystkich ofert zatrudnienia w 2008 roku.

Rynek pracy marketingowców jest bardzo scentralizowany. W 2008 roku największe szanse na zatrudnienie mieli mieszkańcy stolicy – pochodziło stąd blisko 40% wszystkich ofert pracy dla marketingowców. To dużo więcej niż w przypadku innych specjalizacji i całego rynku pracy, na którym średnio około ¼ ofert zatrudnienia pochodzi z Mazowsza. Kolejne miejsca zajmują duże aglomeracje miejskie: Poznań, Wrocław, Katowice i Kraków. Z tych pięciu województw pochodziło łącznie blisko 70% wszystkich ofert pracy.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu w formacie pdf.
Źródło: Pracuj.pl