Rynek ubezpieczeniowy apeluje do szefów gospodarek państw grupy G20

The Geneva Association wystąpiła z apelem do państw grupy G20, spotykających się 6 – 7 listopada br., o wyciągnięcie wniosków z kryzysu gospodarczego. Organizacja przekonuje w swoim liście, że rozwój gospodarczy poczyniony w państwach należących do grupy G20 przyczynił się do zauważalnych oznak wyjścia z zapaści gospodarczej. Wskaźniki ekonomiczne pokazują powrót do stabilności gospodarczej, choć ekonomiczne i społeczne konsekwencje kryzysu wciąż będą zauważalne.

Jak zauważa The Geneva Association w liście skierowanym do ministrów finansów i szefów banków centralnych państw grupy G20, rynek ubezpieczeniowy i reasekuracyjny, jako główne sektory wspierające efektywne funkcjonowanie gospodarek rozwijających się i rozwiniętych, są stabilizatorami globalnej ekonomii. Organizacja przekonuje, że rządy, nadzory i wszyscy uczestnicy globalnego rynku, włączając w to sektor ubezpieczeniowy i reasekuracyjny, powinny wyciągnąć wnioski z kryzysu gospodarczego. Rynek ubezpieczeniowy nie był źródłem i nie znalazł się w centrum kryzysu gospodarczego, a sam kryzys przeszedł stosunkowo dobrze, mimo że nie był w zupełności odporny na zamieszanie nim spowodowane.
 
W związku z ostatnim kryzysem finansowym istnieje konieczność monitorowania ryzyk występujących w skali makroekonomicznej. Monitoring ryzyk, które mogłyby zachwiać stabilnością sektora usług finansowych, powinien się odbywać przy zrozumieniu różnych charakterystyk poszczególnych sektorów usług finansowych. Dlatego konieczny jest rozważny nadzór w skali makro, a instytucje ubezpieczeniowe powinny być w tym nadzorze właściwie reprezentowane.

The Geneva Associacion (Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Studiów nad Ekonomią Ubezpieczeń) zostało powołane do życia 38 lat temu. Jego pomysłodawcami byli szefowie największych firm ubezpieczeniowych na świecie, a pierwszym prezesem został jeden z założycieli – Raymond Barre, późniejszy premier Francji. Członkostwo w organizacji ma charakter elitarny. Należy do niej maksymalnie 80 szefów firm ubezpieczeniowych z 20 krajów.
 
19 lutego br. The Geneva Associacion otworzyło pierwsze i jak dotąd jedyne biuro poza Szwajcarią. Wybór padł na Warszawę, która ma być przyczółkiem działalności stowarzyszenia w Europie Środkowo-Wschodniej. Lokalizacja nie była przypadkowa, bo – jak twierdzą przedstawiciele Stowarzyszenia Genewskiego – Polska ma unikalne położenie geopolityczne i pełni funkcję pomostu między Wschodem i Zachodem. Takie umiejscowienie sprawia, że nasz kraj jest najbardziej perspektywicznym rynkiem w tej części Europy. Powołanie biura poprzedziło zaproszenie Andrzeja Klesyka, Prezesa Zarządu PZU, do członkostwa w tym elitarnym klubie ubezpieczeniowym. Do korzyści PZU płynących ze współpracy z GA należą stały kontakt z najbardziej wpływowymi ludźmi w branży ubezpieczeniowej na świecie oraz dostęp do zasobów wiedzy tej organizacji.
 
Źródło: PZU