Rynek wierzytelności dostępny dla inwestorów detalicznych

Już od czerwca br. inwestorzy indywidualni uzyskają możliwość inwestowania na polskim rynku wierzytelności. GO TFI SA  uruchamia nowy fundusz na bazie funduszu parasolowego – subfundusz subGO Fund Portfeli Wierzytelności.

Fundusz ten, to pierwszy tego typu produkt na polskim rynku finansowym skierowany zarówno do klientów indywidualnych jak i korporacyjnych. Fundusz daje możliwość udziału w rynku, do którego inwestor indywidualny nie ma innego dostępu – do rynku windykacji długów.

„Rynek wierzytelności w Polsce jest jednym z najbardziej perspektywicznych rynków finansowych. W ostatnich latach odnotowaliśmy ogromny wzrost wierzytelności bankowych i telekomunikacyjnych o niskiej wartości jednostkowej. Średnia wartość zadłużenia przeciętnego Polaka wynosi ok. 2 250 złotych. Niska wartość jednostkowa długów ma bezpośredni wpływ na skuteczność ich odzyskiwania – zdecydowanie łatwiej i szybciej spłacane są małe zobowiązania” – mówi Beata Kielan, Prezes Zarządu GO TFI SA.

W GO TFI SA przygotowana została dokładna strategia zakupu pakietów wierzytelności i ich odzyskiwania we współpracy z Navi Finance sp. z o.o. – firmą specjalizującą się w zarządzaniu portfelami wierzytelności masowych o wartościach nominalnych od 5 mln do 50 mln PLN.

„Celem inwestycyjnym subfunduszu subGO Fund Portfeli Wierzytelności jest wzrost wartości aktywów w wyniku wzrostu wartości akcji celowych spółek komandytowo-akcyjnych, powołanych do nabywania i obsługi portfeli wierzytelności masowych tj. telekomunikacyjnych, bankowych, utilities o niskiej wartości jednostkowej. Spółki dysponować będą aktywami pozyskanymi w ramach kapitału akcyjnego uzyskanego w drodze objęcia akcji spółek komandytowo-akcyjnych przez jedynego akcjonariusza – subGO Fund Portfeli Wierzytelności” – dodaje Beata Kielan, odpowiedzialna za zarządzanie Funduszem.
Wycena Funduszu oraz zakup portfela wierzytelności dokonywane będą w oparciu o sporządzane analizy i charakterystyki portfela, wycenę wstępną i badanie due diligence, wycenę statystyczną, a także dobór portfeli referencyjnych. Ważnym elementem jest również wyliczenie odzysków prawnych oraz kosztów prawnych i windykacyjnych. W celu optymalizacji skuteczności GO TFI SA zakłada zlecanie różnych portfeli wierzytelności do różnych serwisantów – firm specjalizujących się w odzysku w danej kategorii/branży.

„Dotychczasowy zwrot z inwestycji w tym segmencie rynku przynosił zwroty znacznie ponad 20% rocznie. Oczekiwana stopa zwrotu z subGO Fund Portfeli Wierzytelności to min. 20% rocznie w okresie 36 miesięcy” – dodaje zarządzająca Funduszem.

Źródło: GO TFI