Pierwszego kwietnia ruszyła inwestycyjna gra internetowa o kilogram złota. Rozgrywana jednocześnie w czterech państwach gra, w której bierze udział ponad 20 tysięcy graczy, w tym tygodniu minęła półmetek.
Ostatni tydzień, który jednocześnie zamknął pierwszy miesiąc gry, przyniósł zwycięstwo dwóm kolejnym graczom. W kategorii akcji zwyciężył Zbyněk Jirků, który powiększył swoje środki finansowe o 28,48 procenta. W kategorii derywatów pierwsze miejsce na podium zajął Rada Zoubek, którego środki wzrosły o 71,48 procenta.
Startujący w grze Polacy jak na razie nie wpisali się w statystykę zwycięstw. Polscy gracze prowadzą bardzo zachowawcze strategie, a posiadane przez siebie środki lokują głównie w rodzime akcje. Pierwsza dziesiątka papierów wartościowych, w które najczęściej inwestują Polacy niemal w całości składa się z akcji notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, będącej partnerem instytucjonalnym gry. Polacy najchętniej lokowali swoje środki finansowe w akcje takich spółek jak Bioton, KGHM, PKN Orlen, TVN oraz PKO BP. Szóste i siódme miejsce zajęły akcje Citi Group oraz General Motors notowane na nowojorskiej giełdzie NYSE. Pierwszą dziesiątkę akcji zamykają papiery Pekao, PGNiG i TP SA.
Najwyżej notowanymi czeskimi papierami wartościowymi po pierwszym miesiącu gry są akcje Central European Media Enterprices (BCPP: CETV), które znalazły się na 32. miejscu spośród 50 najpopularniejszych walorów. Nieznacznie lepiej wypadły akcje koncernu chemicznego Henkel notowane na giełdzie we Frankfurcie nad Menem (XETRA: HEN3), które uplasowały się na 29, miejscu zestawienia.
Inwestycyjna Gra 2009 pozwala także na inwestowanie w derywaty notowane na giełdzie CME w Chicago. Polacy najchętniej grali na kursach ropy naftowej, złota oraz wartości indeksu Dow Jones. Pierwszą piątkę najbardziej popularnych derywatów zamykają kurs wymiany euro/dolar amerykański oraz wartość indeksu Standard & Poor’s (S&P 500).
„Inwestorzy biorący udział w Grze mogą sprawdzić się w międzynarodowej konkurencji. Nie często ma się okazję przetestowania swoich zdolności analitycznych i decyzji inwestycyjnych w takim towarzystwie. Polscy uczestnicy Gry wybrali rodzimy rynek. Widać, że wierzą w siłę notowanych na GPW spółek i relatywnie lepszą sytuację gospodarczą w Polsce, niż na innych europejskich rynkach. Miejmy nadzieję, że obrana strategia przyniesie zamierzone rezultaty“ – powiedział Ludwik Sobolewski, Prezes GPW, która jest partnerem Gry Inwestycyjnej 2009.
29. maja zwycięzcy poszczególnych rozgrywek tygodniowych w kategorii akcji stoczą finalny pojedynek w Warszawie. Tego dnia poznamy zwycięzcę kategorii, który odbierze nagrodę główną w postaci kilograma złota. Finalna runda zostanie rozegrana w sali notowań warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.
Źródło: Weber Shandwick