Rząd ma „tajny” plan wsparcia instytucji finansowych

„Nie powinno być tak, że o ustawie „wspierającej instytucje finansowe” dowiadujemy się z przecieków medialnych – mówi „Parkietowi” Jerzy Bańka, dyrektor ds. legislacyjno-prawnych w Związku Banków Polskich. Dodaje, że projekt, który ma pomagać tym instytucjom w przezwyciężaniu kryzysu zaufania na rynkach finansowych, nie był w ogóle z bankowcami konsultowany. „ – czytamy w „Parkiecie”.

”Również prezesi samych banków przyznają, że nic nie wiedzą o przygotowywanych rozwiązaniach. Rynek musi się więc opierać na plotkach i przeciekach. Kierunek ewentualnych zmian wskazała KNF, która sugeruje m.in. potrzebę wprowadzenia gwarancji na rynku międzybankowym i jego zinstytucjonalizowanie. Takie właśnie zapisy mają się znaleźć w ustawie, która będzie dziś przedmiotem obrad rządu.” – pisze gazeta.

„ Z ustaleń „Parkietu” wynika, że znajdzie się w niej m.in. możliwość przejęcia udziałów w bankach przez rząd i udzielania gwarancji na pożyczki międzybankowe. Dotychczasowe regulacje prawne na to nie pozwalały. Być może na mocy proponowanej ustawy NBP otrzyma również nowe zadania. Z naszych informacji wynika bowiem, że bank centralny miałby pełnić funkcję swego rodzaju „giełdy”, na której banki komercyjne zawierałyby transakcje. Ma to poprawić płynność na rynku.” – informuje gazeta.

Jak widać nawet światowy kryzys nie potrafił nakłonić do współpracy przedstawicieli instytucji odpowiedzialnych za sytuację na polskim rynku. Kooperacja między Janem Vincentem-Rostowskim, ministrem finansów, Sławomirem Skrzypkiem, prezesem NBP i Stanisławem Kluzą, przewodniczącym KNF pozostawia wiele do życzenia.

Więcej w „Parkiecie”, w artykule „Rynek nie wie co szykuje rząd”, autorstwa Krzysztof Stępnia i Piotra Rutkowskiego

G.M.