Osoby w wieku 55 lat i więcej tworzą grupę szczególną na rynku pracy. Dojrzałym pracownikom trudno zmienić lub znaleźć nową posadę. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego rozpoczyna kampanię edukacyjną na temat zawodowych możliwości, jakie przed seniorami stawia Unia Europejska.
Seniorzy są grupą objętą szczególnym zainteresowaniem krajów Wspólnoty. Specjalnie dla nich wydzielono pulę środków z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, dzięki którym można sfinansować kursy i szkolenia podnoszące kwalifikacje, a także rozwinąć własną działalność gospodarczą.
Strumień środków skierowanych do bezrobotnych osób w wieku 55+ płynął już wcześniej. Do końca 2009 roku w zorganizowanych w tym celu projektach udział wzięło 59 tys. seniorów. Tym samym stanowili oni 4-proc. grupę wszystkich uczestników PO KL.
Najodważniejszymi seniorami, którzy nie bali się skorzystać z unijnego wsparcia okazali się mieszkańcy regionu lubelskiego (6,4%), dolnośląskiego (6%) i łódzkiego (5,7%).
Zainteresowani unijną pomocą dowiedzą się więcej podczas specjalnie zorganizowanych dla nich spotkań z przedstawicielami Ministerstwa. Cykl spotkań rozpoczął się 25 czerwca. „Pierwsza część każdego ze spotkań będzie miała charakter wykładowy. Uczestnikom zostaną zaprezentowane: informacje o działaniach dofinansowanych z EFS przeznaczonych dla osób po pięćdziesiątym roku życia (bezrobotnych i pracujących), zainteresowanych podnoszeniem swoich kwalifikacji (kursy i szkolenia podnoszące kompetencje, środki na założenie własnej działalności gospodarczej), przykładowe projekty skierowane do osób 50+, oferta punktów informacyjnych, czyli gdzie i jak szukać dalszych informacji” – informuje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
„Druga część zostanie przeznaczona na konsultacje indywidualne, podczas których uczestnicy będą mogli zadawać pytania i porozmawiać z ekspertami z Centralnego Punktu Informacyjnego, z Instytucji zaangażowanych w realizację Programu Kapitał Ludzki i projektodawcami” – podaje MRR.
Źródło: Bankier.pl