Zakup samochodu na kredyt wiąże się z koniecznością okazania dokumentów, których lista zależy od miejsca nabycia pojazdu, jego stanu i oferty kredytowej. Wymogi formalne związane z kredytem na auto są bardziej złożone w przypadku zakupu pojazdu używanego.
W zależności od posiadanych środków i przeznaczenia pojazdu, można zdecydować się na zakup nowego samochodu i skorzystać z bogatej oferty salonów samochodowych lub wybrać używany z dowolnego źródła. W przypadku braku gotówki, warto skorzystać z kredytu samochodowego, który jest jednym z najniżej oprocentowanych kredytów celowych na rynku. A ponieważ spłatę można rozłożyć nawet na 10 lat comiesięczne raty nie muszą być wysokie.
Samochód prywatny
Kupno samochodu na użytek prywatny w kredycie wiąże się z minimalnymi wymogami, jeśli chodzi o niezbędne do przedstawienia dokumenty. Podstawą jest okazanie dowodu osobistego z którego zostaną spisane dane do podpisania umowy kredytowej. To ile i jakie dokumenty będziemy musieli przedstawić w celu potwierdzenia osiąganych dochodów, zależy od naszej sytuacji zawodowej oraz wytycznych firmy finansującej. Zdarza się, że przy składaniu wniosku kredytodawca poprosi tylko o oświadczenie o dochodach. Nie trzeba wtedy dostarczać zaświadczenia o dochodach z zakładu pracy. Emeryci i renciści muszą przedstawić dokument o przyznaniu świadczenia oraz wyciąg z konta potwierdzający wpływy środków.
Auto dla firmy
Przedsiębiorcy, dzięki stosowaniu Procedur Uproszczonych, mogą uzyskać sfinansowanie zakupu pojazdu przedstawiając minimalną ilość dokumentów. Bazy internetowe Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz Głównego Urzędu Statystycznego pozwalają bankom na weryfikację klienta po uzyskaniu od niego numerów ewidencyjnych oraz złożenia deklaracji dotyczącej jego sytuacji finansowej. Inaczej jest w przypadku firm posiadających osobowość prawną: analiza zdolności kredytowej zostanie przeprowadzona wyłącznie na podstawie pełnych dokumentów finansowych oraz umowy spółki i odpisu KRS.
Nowy, czy używany
Formalności konieczne do uzyskania kredytu samochodowego różnią się również w zależności od stanu samochodu. Na nowe auto od dealera przy składaniu wniosku o kredyt instytucji finansującej wystarczy faktura proforma, a po dokonaniu transakcji – rachunek właściwy. W przypadku samochodu używanego, ważne jest, czy pochodzi on z terytorium Polski, czy został sprowadzony z zagranicy. Dla auta kupowanego w naszym kraju w komisie samochodowym potrzeba faktur tak, jak dla samochodu nowego, ale także kserokopii karty pojazdu i dowodu rejestracyjnego. Kiedy transakcja zawarta jest pomiędzy osobami prywatnymi, faktura zostaje zastąpiona umową kupna – sprzedaży, należy też dołączyć kserokopię dowodu osobistego sprzedającego. Sprowadzenie pojazdu z zagranicy może nastręczać pewnych trudności i dodatkowych kosztów, ponieważ poza fakturami, potrzebny jest jeszcze zagraniczny dowód rejestracyjny lub karta pojazdu z tłumaczeniem tłumacza przysięgłego.
Trzeba pamiętać, że oferty kredytowe różnią się nie tylko oprocentowaniem i kosztami kredytu, ale też procedurami i wymaganiami formalnymi dla klientów. Niezależnie od tego, jaki samochód wybierzemy, gdy zamierzamy wziąć kredyt warto udać się do pośrednika finansowego, który pomoże wybrać najlepszą ofertę i załatwić wszelkie formalności. Jeśli zależy nam na czasie, dobre przygotowanie się na spotkanie może skrócić oczekiwanie na nowe cztery kółka.
Kinga Malik, ekspert ds. kredytów samochodowych i leasingu Idea Expert