SEB pomoże w zarządzaniu majątkiem zamożnych Polaków

Polska to kolejny kraj z regionu nadbałtyckiego, w którym grupa SEB rozwija swoją ofertę private banking. Do tej pory SEB w Polsce było obecne poprzez działające od 10 lat Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Nad Wisłą SEB oferuje również bankowość korporacyjną, usługi leasingowe i factoringowe.

Od początku września Bankowość Prywatna SEB jest obecna w Warszawie w formie oddziału banku zagranicznego, oferującego zarówno rachunki i produkty rozwijane lokalnie, jak też te związane z szerokimi możliwościami międzynarodowymi. Jeszcze w tym roku, poza warszawskim oddziałem operacyjnym, powstaną dwa następne – w Poznaniu i Katowicach. W przyszłym roku SEB planuje otworzyć oddziały w kolejnych miastach Polski. Otwierane placówki mają reprezentacyjny charakter i centralną lokalizację. „Nasze działania to wynik głęboko przemyślanej strategii, która jest efektem wielopokoleniowych doświadczeń w bankowości prywatnej” – mówi Antoni Leonik, dyrektor zarządzający Bankowości Prywatnej SEB w Polsce. „Chcemy działać jak najlepsze na świecie banki prywatne, dlatego ogromną wagę przykładamy zarówno do zapewnienia od razu nieograniczonych możliwości inwestycyjnych i doradczych, jak i wysoko wykwalifikowanych private bankerów” – dodaje.

Docelowym klientem Bankowości Prywatnej SEB są majętni Polacy z minimalną kwotą aktywów powyżej 1 miliona złotych i to niekoniecznie wyłącznie w gotówce. To często właściciele wartościowych nieruchomości czy dobrze prosperujących firm. Od początku działalności bank świadczy również swoje usługi zamożnym „ekspatom” ze Skandynawii i Niemiec, których jest w Polsce około 400.

W Bankowości Prywatnej SEB współpraca klienta z jego osobistym bankierem rozpoczyna się od przygotowania dopasowanej do jego potrzeb strategii zarządzania majątkiem, zgodnej z dyrektywami MiFID (the Markets in Financial Services Directive, wprowadzonymi przez Parlament Europejski i Radę Europejską), mającymi chronić klientów przed błędnymi decyzjami inwestycyjnymi. „Klienci muszą mieć na bieżąco pełną wiedzę o stanie swojego majątku oraz o przyczynach i skutkach podejmowanych decyzji. Tylko w taki sposób możemy zyskać ich zaufanie i budować wielopokoleniowe relacje, a na takich nam zależy” – mówi Piotr Sawala, dyrektor sprzedaży i zastępca dyrektora zarządzającego Bankowości Prywatnej SEB. Szwedzi już od 2007 roku stosują się do tej nie ratyfikowanej jeszcze w Polsce dyrektywy.

Bankowość Prywatna SEB poprzez specjalną platformę transakcyjną – zabezpieczoną urządzeniem szyfrującym Digipass – daje możliwość inwestowania w akcje, obligacje i fundusze niemal z całego świata. Klienci SEB mają też do dyspozycji wiele innych rozwiązań dostępnych dla najbogatszych ludzi: prywatne fundusze inwestycyjne, fundacje lub spółki zagraniczne. Prywatni doradcy pomogą skonstruować indywidualną lokatę strukturyzowaną, przygotować spółkę do sprzedaży, zarządzić rozwodem, sprawami spadkowymi lub wieloma innymi finansowymi, prawnymi lub biznesowymi sferami życia.

W ostatnim roku, świadcząc usługi bankowości prywatnej w ramach dotychczasowych struktur, SEB Polska pozyskało ponad 100 zamożnych klientów. Jak szacują przedstawiciele firmy, przyszły rok powinien przynieść SEB minimum podwojenie liczby klientów i dotychczasowych aktywów private banking pozyskanych w Polsce