Secus: Ekonometr (13.11.2006 r.)

Jak pokazały ostatnie, ale nadal nieoficjalne informacje PKW władzą podzieliły się głównie Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość, co odpowiada ogólnemu społecznemu poparciu dla obu tych partii. PO wygrało w sejmikach, a PiS w radach gmin i powiatów. W najbardziej obserwowanym pojedynku, czyli w walce o fotel prezydenta Warszawy, jak na razie prowadzi przedstawiciel partii rządzącej. Po zatwierdzeniu 38,98 proc. protokołów okazuje się, że Kazimierz Marcinkiewicz dostał 38,74 proc. głosów, a Hanna Gronkiewicz-Waltz 33,88 proc.

Rynek międzynarodowy:

Notowania europejskiej waluty względem dolara rozpoczęły nowy tydzień bez większych zmian poruszając się w przedziale 1,2838-1,2877. Dolar jest nieco mocniejszy niż w pierwszej części piątkowego handlu, ale kurs EUR/USD pozostaje bardzo blisko ustalonego właśnie wtedy, najwyższego od 21 sierpnia br. roku poziomu 1,2900.

W piątek nie publikowane były ważniejsze dane makroekonomiczne, zarówno ze Stanów Zjednoczonych, jak i z Eurolandu. Z podobną sytuacją mamy do czynienia dziś. Informacje z USA, które poznamy o godz. 20:00 (CET), a dotyczące kondycji budżetu federalnego za październik nie powinny w większym stopniu odbić się na rynku. W takich warunkach większość inwestorów nadal może się skupiać na czynnikach długookresowych, a te ostatnio nie są łaskawe dla dolara.

Zielony po pierwsze cały czas pozostaje pod negatywnym wpływem obaw o możliwe zmiany jego udziału w światowych rezerwach walutowych. Zarówno w czwartek, jak i w piątek Zhou Xiaochuan, szef banku centralnego Chin podkreślał, że jego kraj ma plan zdywersyfikowania swoich rezerw walutowych, które w obecnej chwili w większości oparte są na dolarze. Nastąpić to ma poprzez wykorzystane różnych walut i instrumentów inwestycyjnych, w tym także tych z gospodarek wschodzących. Warto pamiętać, że nie tak dawno temu podobne sygnały docierały ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a wcześniej z Rosji.

Drugim czynnikiem szkodzącym dolarowi są niekorzystne z punktu widzenia waluty Stanów Zjednoczonych perspektywy kształtowania się polityki monetarnej w największych światowych gospodarkach. Jastrzębie wypowiedzi szefów banków centralnych Eurolandu i Japonii, nie pozostawiają cienia wątpliwości, co do tego, że spread pomiędzy papierami skarbowymi tych krajów, a tymi amerykańskimi może się tylko zacieśniać.

Technicznie rzecz biorąc na rynku EUR/USD kluczowym oporem jest obecnie poziom 1,2900. Jego udane przebicie w górę otworzyłoby drogę do 1,2939 tj. do szczytu z 21 sierpnia. Tak, jak podkreślałem w piątek atak na obie te bariery powinien być jednak poprzedzony lekką korektą spadkową tej pary walutowej. Najbliższym, kluczowym wsparciem jest poziom 1,2800.