Najsilniejszą marką na tym rozdrobnionym rynku jest Bakalland ze swoim 10%-ym udziałem. Najnowsze wyniki badań świadomości tej marki, po ostatniej kampanii telewizyjnej i prasowej, wskazują na ponad 30%-y wzrost jej znajomości wspomaganej. Już ponad połowa Konsumentów zna markę Bakalland!
Kategoria bakalii jest dość szeroka. Obejmuje wszelkiego rodzaju orzechy i suszone owoce. Najważniejszym produktem są rodzynki stanowiące ilościowo 1/3 rynku (ale wartościowo już tylko 1/5). Konsumenci używają bakalii głównie do ciast i deserów (1/4), do bezpośredniego spożycia (też 1/4), bądź do obu celów (blisko połowa). Bakalie jako produkty „luksusowe”, a przynajmniej produkty nie pierwszej potrzeby, charakteryzują się przewagą sprzedaży w nowoczesnych kanałach dystrybucji. Jednak znaczenie kanału tradycyjnego też jest duże (30% sprzedaży) i dynamicznie rosnące.
Na rynku następują procesy konsolidacyjne. Mniejsi lub mniej konkurencyjni producenci są wypierani lub przejmowani przez większych i lepiej zorganizowanych. W ostatnich latach z rynku zniknęły takie firmy jak Profit czy Bakal-Nuss. Ten proces będzie postępował, a nawet nasilał się.
Zdecydowanie najmocniejszą pozycję na tym rynku ma Uno Fresco Tradex. Jest to polska firma z 14-o letnim doświadczeniem i z blisko 30% udziałem. Kluczowa marka UFT to Bakalland. Obejmuje ona nie tylko szeroką gamę orzechów, suszonych owoców, ale też takie produkty jak masa makowa, szarlotkowa, migdały siekane, etc. Słowem – wszystko to, dzięki czemu ciasta gospodyń domowych są takie smaczne.
Pod koniec 2003 roku, kiedy to Zarząd UFT postanowił przeprowadzić kampanię telewizyjną i prasową, Bakalland nie był mniej czy bardziej znany od innych marek tej kategorii (1% spontaniczna, 8% wspomagana). Właściwie można stwierdzić, że rynek był bezmarkowy.
Mimo tego, że kampania miała miejsce w okresie gorączki zakupowej przed Świętami Bożego Narodzenia, czyli w okresie wysokiego szumu infromacyjnego, to jednak dobre pozycjonowanie emisji i odpowiednia siła kampanii pozwoliły na osiągnięcie wybijających wartości świadomości marki (12% spontaniczna i 26% wspomagana). Znamienne jest to, że w ciągu całego 04’ roku Bakalland utrzymał pozycję lidera. Z tej pozycji łatwo było wzmocnić świadomość marki w grupie docelowej, ale nikt nie spodziewał się aż takiego wzrostu (do 20% spontanicznej i ponad 50% wspomaganej).
W kampanii 04’ został powtórzony motyw z poprzedniego roku. Okazało się, że jest on dobrze postrzegany przez Konsumentki. Opracowała go Agencja reklamowa ITC. Kampanię zrealizował dom mediowy Pan Media Western.
W tym roku firma Uno Fresco Tradex zamierza ponownie zrealizować kampanię dla Bakalland, jednak najprawdopodobniej już z nowym filmem reklamowym.