SKO pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej

Materiały dydaktyczne SKO zostały objęte honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. To kolejny krok rozpoczętej przez PKO Bank Polski w 2010 r. rewitalizacji programu.

Wszystkie z ponad 1800 szkół z całej Polski, które biorą udział w programie SKO, otrzymały na przełomie października i listopada ubiegłego roku specjalne pakiety edukacyjne. Znalazły się w nich szczegółowe scenariusze lekcji poświęcone oszczędzaniu oraz roli pieniądza we współczesnym świecie, wraz z planszami oraz kartami „wiedzy”. Materiały zostały przygotowane przez specjalistów we współpracy z doradcami metodycznymi. Scenariusze lekcji pomagają nauczycielom w prowadzeniu zajęć na temat finansów.

– Czym jest pieniądz? Skąd się bierze? Co to jest bank? Dlaczego warto oszczędzać? Wielu odpowiedź na te pytania sprawia sporą trudność. Dlatego PKO Bank Polski od dziesięcioleci edukuje w tym zakresie najmłodszych poprzez program Szkolnych Kas Oszczędności – mówi Michał Macierzyński, dyrektor Biura Innowacji PKO Banku Polskiego.

Ministerstwo Edukacji Narodowej wysoko oceniło wartość merytoryczną scenariuszy lekcji i zdecydowało się objąć projekt honorowym patronatem. Uznanie zyskała ciekawa forma i dostosowanie prezentowanych informacji do poziomu wiedzy uczniów, a także cel programu, jakim jest nauka podstaw finansów przez dzieci i młodzież.

Materiały dydaktyczne w wersji elektronicznej są udostępnione pod adresemhttp://www.pkobp.pl/sko. Obok scenariuszy lekcji pakiety edukacyjne zawierają gadżety rozbudzające w najmłodszych zainteresowanie światem ekonomii. Są to m.in. papierowe wzory karty PKO BP Visa z quizami o oszczędzaniu, linijki z kalkulatorami, tabliczki mnożenia, itp.

– Uważamy, że działania edukacyjne prowadzone przez PKO Bank Polski w ramach Szkolnych Kas Oszczędności to cenna inicjatywa. Z przyjemnością włączyliśmy się w to przedsięwzięcie, pomagając m.in. w opracowaniu materiałów dydaktycznych tłumaczących młodym ludziom, jak rozsądnie i bezpiecznie posługiwać się kartami płatniczymi – mówi Małgorzata O’Shaughnessy, wiceprezes Visa Europe, dyrektor generalna odpowiedzialna za Czechy, Polskę i Słowację.

PKO Bank Polski w ramach Szkolnych Kas Oszczędności od ponad 75 lat prowadzi kompleksowy program edukacji finansowej młodego pokolenia. Jego zaletą jest nie tylko teoretyczna, ale również praktyczna nauka oszczędzania najmłodszych, którzy do 13 roku życia nie mogą posiadać własnego konta bankowego. Z tego względu SKO to jeden z ważniejszych sposobów na podniesienie poziomu edukacji finansowej polskiego społeczeństwa. Działalność Szkolnych Kas oparta jest przede wszystkim na zaangażowaniu środowisk szkolnych. Nauczyciele prowadzą liczne zajęcia przybliżające uczniom świat finansów, organizują różnego rodzaju akcje i konkursy uczące przedsiębiorczości, dbałości o środowisko naturalne, czy zaangażowania w działalność charytatywną.

Źródło: PKO Bank Polski