„Według KNF nie zostały spełnione wymagania obowiązujące przy tworzeniu banku określone w prawie bankowym, ponieważ nie zostało zapewnione wyposażenie banku w fundusze własne, a wnioskodawcy nie legitymują się rękojmią ostrożnego i stabilnego zarządzania tworzoną instytucją. Chodzi m.in. o to, że środki na utworzenie banku przez SKOK miałyby pochodzić z funduszu stabilizacyjnego tworzonego z wkładów SKOK, który ma zapewniać bezpieczeństwo i płynność systemu kas.”, informuje dziennik.
„– Spełniamy wszystkie potrzebne warunki do utworzenia banku i będziemy się odwoływać od tej decyzji” – zapowiada Andrzej Dunajski z Krajowej SKOK.
Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa wraz z Towarzystwem Ubezpieczeń na Życie SKOK oraz Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK złożyła w dniu 21 grudnia 2004 r. wniosek do Komisji Nadzoru Bankowego o wyrażenie zgody na utworzenie Banku Oszczędnościowo Kredytowego Spółka Akcyjna. Decyzja odmowna została wydana w sierpniu 2008 r., a więc po upływie prawie 4 lat od złożenia wniosku. Ostatecznie UKNF został ukarany za przewlekłość rozpatrywania wniosku.
Podstawowym celem utworzenia Banku Oszczędnościowo Kredytowego jest poprawa efektywności podmiotów systemu SKOK między innymi poprzez szybszy przepływ środków pieniężnych wynikający z dokonywania operacji rozliczeniowych w jednej instytucji. Według przedstawicieli kas, włączenie banku w struktury przepływów finansowych systemu SKOK, byłoby dla poszczególnych jej elementów czynnikiem poprawiającym jej konkurencyjność i efektywność działania. Kasy nie byłyby skazane na obsługę przez swoją konkurencję.
Więcej informacji w artykule „SKOK nie mogą utworzyć swojego banku” autorstwa Moniki Krześniak.
Źródło: Rzeczpospolita, KK SKOK
WB