SKOK-i zaoferują karty kredytowe

„Zaletą oferty Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych, które mają 1,6 mln klientów, jest atrakcyjne oprocentowanie lokat i niezłe warunki udzielania kredytów konsumpcyjnych. Wadą jest brak rozbudowanej sieci bankomatów oraz konieczność korzystania z pomocy banków przy rozliczaniu przelewów.” – pisze „Gazeta Prawna”.

„Porównując ofertę SKOK- ów i banków, łatwo można zauważyć, że te pierwsze są bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o oprocentowanie depozytów. W przypadku kredytów różnica jest już mniejsza, chociaż wciąż na korzyść kas. Jednak w przypadku oferty rachunków osobistych, SKOK-i wypadają słabo” – mówi Michał Macierzyński, analityk Bankier.pl.

„Sztandarowym produktem kas są pożyczki gotówkowe i tzw. chwilówki, udzielane na krotki okres i na niskie kwoty. Przykładowo w SKOK Piast pożyczka udzielana na 14 dni lub 31 dni ma oprocentowanie 1,9 proc. w skali miesiąca, a opłata przygotowawcza wynosi 4-5 proc. To sporo, ale klienci chwalą sobie jej dostępność. Banki nie oferują chwilówek, a w firmach pożyczkowych są one dużo droższe.” – czytamy w „Gazecie Prawnej”.

„Za to oferta kredytów mieszkaniowych kas odstaje od konkurencji. Oprocentowanie kredytu mieszkaniowego w złotych w największej kasie SKOK im. Stefczyka wynosi od 5,2 do 7,7 proc. […]. W najbliższym czasie jest planowane wprowadzenie nowej linii pożyczkowej hipotecznej – z okresem spłaty do dziesięciu lat oraz nieprocentowanej linii pożyczkowej.” – czytamy.

” Będzie to element promocji karty, będącej wynikiem współpracy KK SKOK, Towarzystwo Finansowe SKOK oraz SKOK Stefczyka” – mówi Andrzej Dunajski, rzecznik Kasy Krajowej SKOK.

Aktywa SKOK-ów przekroczyły już 6 mld zł, a liczba członków kas na koniec I kwartału wynosiła 1,6 mln. Wkrótce jedna ze spółek – Towarzystwo Finansowe Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych – pojawi się na warszawskim parkiecie. Wartość emisji ma sięgnąć 20 mln zł. Spółka planuje debiut giełdowy w III lub IV kwartale.

Więciej informacji w „Gazecie Prawnej”.