Słupsk na srebrnej monecie jednodolarowej

Mennica Polska wybiła w porozumieniu z władzami Słupska i Niue Island srebrną monetę kolekcjonerską. Rozpoczyna ona serię monet „Miasta Hanzeatyckie”, która ma przybliżyć kolekcjonerom na całym świecie najważniejsze ośrodki handlowe Europy sprzed kilkuset lat. 

„Cieszę się, że spośród 160 miast, należących niegdyś do Hanzy właśnie Słupsk jako pierwszy zostaje wyróżniony tak piękną monetą. Rok 2010 jest dla nas czasem jubileuszu 745-lecia lokacji i 700-lecia relokacji, po której aktywność hanzeatycka mieszkańców naszego miasta ustawiła je w szeregu najważniejszych miast Związku. Dla nas jest to więc piękny ukłon w stronę wspaniałej przeszłości Słupska, a przy tym mam nadzieję, że także świetna wróżba dla jego przyszłości” – Maciej Kobyliński, Prezydent Słupska.

„Mennica Polska od kilku lat produkuje monety dla zagranicznych emitentów. Tym razem dzięki monecie wydanej z emitentem Niue Island chcemy włączyć się w uroczystości związane z rocznicą lokacji Miasta Słupska” – Tadeusz Steckiewicz, Prezes Mennicy Polskiej.

Monetę o nominale 1 Dolara przygotowano w limitowanym nakładzie do 8 tys. egzemplarzy. Dla porównania nakłady srebrnych monet kolekcjonerskich w Polsce sięgają 100 tys. sztuk. Na rewersie mincerze umieścili widok Zamku Książąt Pomorskich oraz zabytkową „Basztę Czarownic”, a także herb Słupska i pomost z towarami, którymi w średniowieczu i na początku ery nowożytnej handlowano w Słupsku.

W serii prócz Słupska, pokazane zostaną miasta: Nowogród Wielki (Rosja), Lübeck, Stralsund, Rostock (Niemcy), Kampen, Zutphen (Holandia), Tallinn/Reval, Parnawa (Estonia), Ryga (Łotwa), Visby (Szwecja), Szczecin (Polska). Nakład każdej ze srebrnych monet w tej serii wyniesie do 8 tys. egzemplarzy.

Wszystkie monety w serii będą miały wspólny awers z elementami symbolicznie nawiązującymi do Hanzy. Rewersy natomiast będą przedstawiać elementy charakterystyczne dla każdego miasta takie jak: herb, obiekty architektoniczne, oraz towary, którym dane miasto handlowało w okresie istnienia Hanzy (drewno i beczki, które przez port w Ustce eksportowane były do portów niemieckich, duńskich i szwedzkich).

Liga hanzeatycka, zwana popularnie Hanzą, była związkiem miast wybrzeży Morza Północnego i Bałtyckiego zawiązanym w celu współpracy ekonomicznej, które na wspomnianych akwenach zdobyło monopol handlowy. W szczytowym okresie rozwoju Hanza liczyła około 160 miast. Miasta hanzeatyckie posiadały własny system prawny i zapewniały sobie wzajemną pomoc. Związek posiadał język urzędowy, którym była odmiana języka dolnosaksońskiego. Ostatecznie Hanza utraciła swoją pozycję w wyniku wielkich odkryć geograficznych i ustanowienia szlaków morskich łączących Europę z Ameryką i Indiami.

Miasta Hanzeatyckie Słupsk


Awers:

Kompozycja utrzymana jest w stylistyce ikonograficznej z czasów istnienia Związku Hanzeatyckiego: pod wstęgą z napisem „Hansa”, rozciągnięta jest mapa Europy z centralną częścią regionu wspólnoty Hanzy (ze szlakami handlowymi). Ważne miejsce zajmuję statek – charakterystyczna dla okresu istnienia Hanzy – koga, żaglowiec handlowy. Symbole morza i handlu – trójząb Neptuna ( i jego greckiego odpowiednika – Posejdona) i laska herolda zwana kaduceuszem, atrybut rzymskiego boga handlu i zysku Merkurego (odpowiednik greckiego Hermesa), co z kolei nawiązuje do unormowania jednostek płatniczych w Hanzie.

Rewers:

Słupsk – napis na wstęgę. Z lewej strony: widok Zamku Książąt Pomorskich/z niewielka częścią sąsiedniego budynku/  Na dole herb miasta. Z prawej strony zabytkowa „Wieża Czarownic”, a obok i  przed nią pomost z towarami  jakimi Słupsk handlował w tamtych czasach: drewnem i beczkami, które przez port w Ustce eksportowane były do portów niemieckich, duńskich i szwedzkich.

Źródło: Mennica Polska