W poniedziałek 16 marca br. o godz. 12.00 w Galerii Porczyńskich przy Placu Bankowym 1 w Warszawie odbędzie się spotkanie prezesa Narodowego Banku Polskiego Sławomira Skrzypka z członkami Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari. W podziękowaniu za to, co ci sędziwi dziś ludzie zrobili dla kraju, prezes NBP wręczy im komplety monet upamiętniających 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – srebrną i 2-złotową.
W maju br. minie 8 lat od chwili, gdy szczególnie aktywna grupa odznaczonych Krzyżem Virtuti Militari wystąpiła z inicjatywą reaktywowania Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari – na wzór i jako kontynuatora tradycji założonego przez marszałka Józefa Piłsudskiego Klubu Virtuti Militari z okresu międzywojennego. Stowarzyszenie zrzesza około 300 członków, w tym kilkunastu żyjących za granicą. Należą do niego żołnierze wszystkich frontów walk o Polskę. Głównym celem działalności Klubu jest kultywowanie i propagowanie tradycji walk o wolność i niepodległość Polski oraz obrona godności, dobrego imienia i honoru kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari.
Order Virtuti Militari jest najwyższym i najstarszym polskim odznaczeniem wojskowym. Dzieli się na pięć klas: Krzyż Wielki z Gwiazdą, Krzyż Komandorski, Krzyż Kawalerski, Krzyż Złoty, Krzyż Srebrny. Ordery bojowe o podobnym znaczeniu istnieją również w innych krajach, np. angielski Victoria Cross, francuski Croix de Guerre, niemiecki Ritter Kreuz, ale order Virtuti Militari jest orderem bojowym najstarszym.
Order został ustanowiony w 1792 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który w ten sposób uczcił zwycięstwo polskich wojsk w bitwie pod Zieleńcami, w wojnie polsko-rosyjskiej przeciwko konfederacji targowickiej, w obronie Konstytucji 3 Maja, wobec groźby interwencji wojsk carycy Katarzyny I. Pomimo upływu lat i różnorodnego traktowania tego odznaczenia przez polskie władze order Virtuti Militari funkcjonuje do dziś w prawie niezmienionej formie.
Źródło: NBP