W zasadzie od początku 2012 r. mamy do czynienia z ruchem bocznym na wykresie indeksu CRB. Podczas piątkowej sesji notowania tego indeksu zostały zniesione do poziomu 50-sesyjnej średniej ruchomej (-0,66%, poziom zamknięcia 309,91 pkt.).
W piątek wpływ rynków walutowych na notowania towarów był neutralny – US Dollar Index zakończył sesję wzrostem o symboliczne 0,01%, przerywając tym samym serię spadków.
Spadek wartości indeksu CRB wynikał przede wszystkim z przeceny najważniejszego wagowo składnika tego agregatu – ropy naftowej. Notowania surowca typu WTI spadły o 2,12%, natomiast ropa Brent została przeceniona o 1,15%. Dość mocno potaniały także miedź oraz kakao.
Nerwowo na rynku soku pomarańczowego
Natomiast po raz kolejny mocno podrożał sok pomarańczowy (o ponad 6%). Obserwowane ostatnio nerwowe ruchy cen tego towaru wynikają z niepewności co do jakości importowanego do USA soku pomarańczowego z Brazylii (największy producent i eksporter soku pomarańczowego na świecie). W próbkach tego soku wykryto bowiem większą od dopuszczalnej zawartość środka grzybobójczego.
Obecnie amerykańska Food and Drug Administration bada próbki soku pochodzące z rynku amerykańskiego oraz z importu. Na razie 19 z 45 badanych próbek zawierało dopuszczalne poziomy środka grzybobójczego – te „bezpieczne” próbki pochodzą z takich krajów jak Kanada, Meksyk, Honduras, Kostaryka i Belize. Badania są nadal w toku.
Gold/silver ratio na najniższym poziomie od dwóch miesięcy
W piątek mocne wzrosty dotyczyły także notowań srebra – kruszec ten podrożał o ponad 5%, kończąc sesję na poziomie 32,16 USD za uncję. Strona popytowa na rynku złota poradziła sobie w piątek dużo gorzej (+0,59%), przez co stosunek cen złota do srebra (tzw. gold/silver ratio) spadł do poziomu 52, a więc najniższego od 22 listopada 2011 r.
Z pewnością pozytywny wpływ na notowania srebra miały piątkowe dane amerykańskiej CFTC (Commodity Futures Trading Commission), które pokazały, że w tygodniu zakończonym 17 stycznia br. fundusze zwiększyły swoją długą pozycję netto na srebrze (tj. ekspozycję na wzrosty notowań srebra) do najwyższego poziomu właśnie od dwóch miesięcy.
Ponadto, w styczniu bardzo dobrze sprzedają się srebrne monety. Według danych U.S. Mint, od początku stycznia do minionego piątku sprzedaż wykonanych ze srebra monet American Eagle wyniosła 5,3 mln uncji. Oznacza to, że w tym miesiącu może paść w tym zakresie rekord. Dotychczas największą sprzedaż monet American Eagle odnotowano w styczniu 2011 r. – wyniosła ona wtedy 6,4 mln uncji.
Firmy pośredniczące w sprzedaży srebrnych monet zaznaczają, że popyt na nie faktycznie jest znaczący, nawet po uwzględnieniu faktu, że popyt w styczniu zazwyczaj jest większy niż w innych miesiącach (ze względu na chęć konsumentów kupna monet z edycji z nowego roku).
Po piątkowym dynamicznym wzroście, dziś notowania srebra pozostają stabilne tuż powyżej poziomu 32 USD za uncję. Najbliższym oporem są jednak dopiero okolice 33,60 USD za uncję.
Dziś decyzja w sprawie embargo UE na irańską ropę
Wydarzeniem dzisiejszego dnia na rynkach towarowych będzie głosowanie ministrów spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej w sprawie nałożenia embargo na import ropy z Iranu. Prawdopodobnie decyzja o nałożeniu embargo zostanie podjęta właśnie dziś na spotkaniu w Brukseli, choć nie ma na razie zgody w UE co do długości okresu przejściowego, a więc czasu, w którym mogą zostać realizowane dotychczasowe kontrakty na import surowca. O jak najdłuższy okres przejściowy walczy Grecja, która w dużej mierze polega na dostawach ropy z tego kraju. Europejscy dyplomaci podają, że prawdopodobnie okres przejściowy będzie trwał do końca czerwca tego roku.
Dziś rano notowania ropy WTI są stabilne. W piątek dotarły one do wsparcia w okolicach 98 USD za baryłkę i na razie poziom ten jest skuteczną barierą dla strony podażowej. Niemniej jednak, poruszające się w dół linie wielu wskaźników (MACD, RSI, Stochastic) wskazują na to, że siły podaży nie można lekceważyć.
Źródło: DM BOŚ