SSL doceniany przez użytkowników, omijany przez przedsiębiorców

Kluczową kwestią przy popularyzacji zakupów przez Internet jest sprawa zabezpieczenia takich transakcji. Dbałość o bezpieczeństwo dotyczy zarówno kupujących, jak i sprzedawców. Dostępna na rynku technologia pozwala na łatwe, ale pewne zabezpieczenie samych transakcji, jak i komputerów z których dokonywane są zakupy. 

Użytkownicy Internetu przywiązują dużą wagę do bezpieczeństwa sieciowych operacji. Ich dużym zaufaniem cieszy się technologia SSL. Z badań wynika, że 100 proc. osób zauważa zielony pasek adresu w przeglądarce, który komunikuje że dana strona, sklep jest wiarygodnym miejscem. 93 proc. użytkowników zawsze pomiędzy sklepem posiadającym SSL i nieposiadającym wybiera ten posiadający certyfikat. Aż 97 proc. klientów sklepów internetowych wyraża chęć zapłaty kartą kredytową na stronie zabezpieczonej w taki sposób i to przy możliwości wyboru również innych form płatności za zakupiony towar. Znacząca większość osób dokonujących e-zakupów deklaruje powrót do miejsca gdzie dokonają bezpiecznej transakcji internetowej. Ostatnia deklaracja nie może dziwić, bo wiarygodnych sklepów jest wciąż bardzo mało. – Rozwiązania SSL stają się czymś na miarę dowodu osobistego w realnym świecie – mówi Marcin Kuśmierz, Dyrektor Zarządzający w home.pl. – Ta technologia jest jednym z ważniejszych punktów naszej szerokiej oferty ułatwiającej prowadzenie biznesu w internecie mimo, że nie stanowi dla nas istotnego źródła dochodów. Jesteśmy bowiem przekonani – utwierdzają nas w tym nasze badania, że posiadanie certyfikatu za jakiś czas stanie się takim samym standardem jak posiadanie unikalnego adresu internetowego, domeny.


Lepsze niż sponsorowane linki?


Technologia SSL dzięki szyfrowaniu gwarantuje prywatność przesyłanych danych, jak również potwierdza, że serwer z którym łączy się użytkownik jest rzeczywiście tym pożądanym. Jednak z analiz zachowań internautów wynika, że implementacja zabezpieczeń ma wymiar promocyjny i może być bardziej opłacalna niż reklama. Mimo tak dużej wagi przykładanej przez Internautów do technologii SSL, krajowi właściciele e-biznesów wciąż mało wiedzą o samych certyfikatach, jak i o korzyściach jakie mogą im one przynieść po wdrożeniu na własnej stronie. Znacząca większość badanych Internautów, że administratorzy sklepów internetowych wciąż robią niewiele dla zapewnienia bezpieczeństwa i nie doceniają ważnej drogi do zdobycia nowych klientów niewielkim kosztem. Zaimplementowanie certyfikatu do aplikacji webowej to procedura, którą może wykonać osoba zarządzająca sklepem nawet przy średniej znajomości Internetu. Koszt zakupu licencji jest niewspółmierny do korzyści wynikających z lepszego postrzegania marki, które realnie przekładają się na zyski generowane przez coraz większą liczbę klientów odwiedzających sklep.

Ile warte jest bezpieczeństwo?


Świadomość ryzyka transakcji internetowych rośnie równolegle z popularyzacją handlu w sieci. Jednak niewielu użytkowników szukających pewnego, wiarygodnego miejsca w sieci posiada szeroką wiedzę na temat certyfikatów SSL. Widok kłódki, zielonego paska oznajmiającego, że strona jest wiarygodna wystarcza przeciętnemu użytkownikowi Sieci do tego żeby wybrać właśnie ten sklep i dokonać zakupu.

Dlaczego więc rodzimy e-biznes niechętnie korzysta z tego typu zabezpieczeń? Z pewnością nie jest to kwestia ceny. Zapoznając się z ofertami firm sprzedających certyfikaty przekonać się można, że koszt zakupu jest relatywnie niewielki. Najbardziej interesujące oferty znaleźć można w firmach świadczących usługi hostingowe.

Opłaty za rok netto

Home.pl*

Az

Gigaone

RapidSSL
(dla jednej domeny)

79,00 zł

189,00 zł

119,00 zł

RapidSSL Wildcard
(dla wielu subdomen)

399,00 zł

690,00 zł

549,00 zł

* ceny promocyjne

Dlaczego więc e-biznes wciąż unika tego wydatku?


Każdy przedsiębiorca inwestujący w SLL może liczyć na dużo szybszy rozwój swojej działalności a przede wszystkim szybkie i mniej kosztowne budowanie silnej marki na coraz ciaśniejszym rynku. – Mała popularność technologii SSL wynika przede wszystkim z niskiej świadomości zysków jakie przynosi – mówi Marcin Kuśmierz, Dyrektor Zarządzający w home.pl. Dlatego polecamy klientom certyfikaty SSL jako jedno z narzędzi promujących ich biznes. Licząc przy tym, że po roku jego satysfakcja ze skorzystania z naszej rady będzie na tyle dużą żeby przedłużyć z nami współpracę.


Zainteresowanie certyfikatami SSL wśród internetowych przedsiębiorców powoli rośnie, wciąż jednak wdrażający je serwis łatwo zdobywa przewagę nad konkurencją. Zwłaszcza, że w ten sposób buduje renomę i zaufanie, które są niezbędne do pozyskania grona stałych, przywiązanych do firmy klientów.

Źródło: home.pl