Sukces funduszy UCITS na globalnym rynku – szansa dla polskich TFI

Fundusze UCITS odniosły na globalnym rynku bezprecedensowy sukces i są najlepszym eksportowym produktem finansowym Europy. Wartość aktywów w 2010 łącznie wynosiła 5 992 mld EUR.
Niemal 75% całego europejskiego rynku funduszy stanowią fundusze UCITS zarejestrowane w Luksemburgu.

UCITS (Undertakings for Collective Investment in Transferable Securities) to przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe. W Polsce fundusze inwestycyjne są uznawane za fundusze UCITS i do tej pory oferowane jedynie na naszym rynku.

Nic więc dziwnego, że polskie TFI zaczynają się przymierzać do rozpoczęcia działalności w Luksemburgu, który jest szerokim oknem na globalny rynek funduszy. Rejestracja w Luksemburgu daje niepodważalną gwarancję jakości funduszu. Dla polskiego rynku funduszy inwestycyjnych, a więc i dla klientów powierzających swoje oszczędności funduszom oznacza to przede wszystkim szeroką profesjonalizację. Fundusze, które znajdą się w międzynarodowym obiegu, będą musiały legitymować się stosownymi strukturami, jakością zarządzania i obsługi, czyli spełniać światowe standardy.

Wejście polskich funduszy na rynek globalny oznacza możliwość zdobycia nowych rynków i pozyskania nowych klientów, co bezpośrednio przełoży się na wzrost aktywów, którymi TFI będą mogły zarządzać z Polski. Zwiększenie udziału naszych funduszy w rynku funduszy europejskich, przyczyni się do wzrostu zainteresowania inwestorów zagranicznych naszym rynkiem i regionem.

Od dawna przygotowujemy się do zmian, jakie przyniosła na rynku funduszy dyrektywa UCITS IV – mówi Roman Lewszyk, prezes Atlantic Fund Services. Nasza firma została członkiem Clearstream, Euroclear oraz SWIFT, co umożliwili polskim TFI bardziej swobodne oferowanie produktów pośrednikom inwestycyjnym działającym w UE. W 2010 otworzyliśmy również biuro w Luksemburgu i wystąpiliśmy o przyznanie licencji na działalność na tamtym rynku.

Atlantic Fund Services otrzymał licencję na działanie w Luksemburgu w lipcu tego roku. Dzięki temu firma może świadczyć pełen zakres usług dla zarządzających funduszami zarejestrowanymi w Luksemburgu: księgowość funduszy, usługi agenta transferowego, wyceny portfela, usługi internetowe oraz pomoc w rejestracji i uruchomieniu funduszy w Luksemburgu. Ta ostatnia jest bardzo istotna dla polskich TFI. Dzięki doświadczeniu Atlantic proces rejestracji i rozpoczęcia działalności w Luksemburgu będzie znacznie prostszy, krótkotrwały i nie tak kosztowny, jak samodzielne uruchamianie działalności na obcym rynku.

Dyrektywa UCITS IV pozwala na paszportowanie funduszy inwestycyjnych oraz firm zarządzających na podstawie uproszczonej procedury. Polskie TFI będą mogły również stosować elastyczną strukturę master-feeder (fundusz podstawowy – fundusz powiązany). Fundusze typu feeder zarejestrowane w Luksemburgu mogą inwestować w fundusze typu master ulokowane w Polsce. W praktyce ułatwi to wyjście polskim zarządzającym na rynki europejskie pod marką funduszy luksemburskich, która jest dzisiaj najlepszą na świecie, jeśli chodzi o sprzedaż.

Fundusze zarejestrowane w Luksemburgu wymagają obsługi dystrybucji w wielu krajach na świecie. Atlantic zamierza wykorzystać swoje systemy internetowe i wdrożyć elastyczny model obsługi inwestorów funduszy luksemburskich w krajach Europy oraz w krajach azjatyckich. Będąc częścią Citigroup w latach 2003-2009, firma obsługiwała fundusze luksemburskie, dystrybuowane na głównych rynkach azjatyckich, takich jak Hong Kong, Singapur, Taiwan czy Korea.

Bardzo się cieszymy z otrzymania licencji i z tego, że możemy być strategicznym partnerem, oferującym usługi dla funduszy luksemburskich – podkreśla Roman Lewszyk. Nasi nowi i obecni klienci z pewnością na tym skorzystają. Mamy wieloletnie doświadczenie w świadczeniu usług dla firm w Europie, USA i Azji.

Atlantic Fund Services jest obecnie jedną z największych firm obsługujących fundusze inwestycyjne i emerytalne w Europie Środkowo-Wschodniej. W zakres obsługi wchodzą fundusze lokalne oraz fundusze luksemburskie i irlandzkie paszportowane w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Zespół liczy 180 osób i składa się z wysokiej klasy specjalistów z obszarów produktów inwestycyjnych, operacji oraz technologii. To firma z globalnym doświadczeniem, działa w USA, Polsce i Luksemburgu. Administruje łącznie ok. 20 mld USD, świadcząc usługi dla ponad 300 różnych funduszy. Klienci firmy reprezentują jedne z największych i najbardziej renomowanych firm inwestycyjnych, działających na całym świecie. Spółka amerykańska ma siedzibę w Portland. Europejska część spółki ma biura w Warszawie i Luksemburgu, na rynku istnieje od 15 lat. Obecny zespół stanowił w latach 2003-2009 część Citigroup, obsługiwał fundusze z Azji i Europy. Opracowywane i wdrażane technologie odpowiadają ciągle zmieniającym się regulacjom prawnym UE. Elastyczność stosowanych systemów i platform internetowych pozwala na bieżąco implementować nowości i płynnie odpowiadać na wszelkie zapotrzebowania klientów.

40 Największych Transgranicznych Firm Zarządzających

Firma Zarządzająca

Ilość Krajów Dystrybucji

Firma Zarządzająca

Ilość Krajów Dystrybucji

1. Franklin Templeton

50

21. Credit Suisse Group

24

2. HSBC

42

22. ING Group

24

3.  BlackRock

40

23. Henderson Group PLC

23

4. Schroders

38

24. Lloyds TSB Group

23

5. BNP Paribas

33

25. Morgan Stanley

23

6. Fidelity

33

26. Pictet&Cie

23

7. Societe General

32

27. AllianceBernstein Management

22

8.  Barclays

30

28. Pimco

22

9. JPMorgan

30

29. AXA

21

10. Invesco

29

30. Goldman Sachs

21

11. Allianz

28

31. Massachusetts Mutual Life Insurance

21

12. Deutsche

28

32. Massachusetts Financial Services

20

13. Swiss & Global Asset Management

28

33. PineBridge Investments

20

14. UBS

28

34. Gartmore Group

19

15. Fortis Investments

27

35. Royal Bank of Scotland

19

16. Legg Mason

27

36. American Express

18

17. Pioneer Investments

26

37. AVIVA

18

18.BNY Mellon/WestLB Mellon

25

38. Bank Sarasin

18

19. Aberdeen Asset Management

24

39. Dexia Group

18

20. Credit Agricole

24

40. Group BPCE

18

Udział regionów świata w globalnej dystrybucji

Region dystrybucji

Ilość  rejestracji

Nowe rejestracje w 2009

Europa

49,956

1,723

Azja/Pacyfik

5,311

-464

Ameryka Płd/Płn

2,159

120

Bliski Wschód

894

-114

Afryka

233

103

Ogółem

58,553

1,234

Więcej informacji: www.AtlanticFundServices.eu

Źródło: Atlantic Fund Services